3. Технологічне обладнання для миття сировини, тари та обладнання.

Миття – один з основних процесів консервного виробництва, який впливає на якість кінцевого продукту. Мета миття – видалити з поверхні сировини, тари, обладнання, інвентарю та приміщень забруднення, у тому числі і мікроорганізми.

Режими миття залежать від видів її об’єктів. Наприклад, для сировини різної консистенції застосовують неоднакові режими миття (жорсткий або м’який); для тари, обладнання, інвентарю та інших об’єктів режим миття вибирають по виду забруднення.

image017.png

Рис. 3.2 – Машини для миття сировини: а) – машина для миття овочів, салатів, фруктів GEWA; б) – центрифуга для сушки овочів, салатів K50.

 

Поверхня сировини, тари, інвентарю, обладнання та виробничих приміщень може бути забруднена частинками як мінерального, так і органічного походження.

Сировина зазвичай забруднена частинками ґрунту, піску, а також соком пошкодженої сировини, причому в кабачках, огірках і інших овочах пісок може знаходитися навіть у підшкірному шарі.

Тара зазвичай забруднена частинками мінерального походження, пилом, в тому числі і скляною. Поверхня жерстяної тари, як правило, покрита пилом і мінеральними маслами.

На поверхні оборотної скляної тари зазвичай знаходяться складні забруднення, що складаються з рідкої і твердої фаз: частки консервованого продукту, жири (частіше олія), які внаслідок тривалого зберігання і висихання утворюють міцну плівку. Окремі компоненти рідкої фази забруднень, що містить, наприклад, вуглеводи і жири, адсорбуються входить до забруднення твердою фазою.

Складною за складом може бути і тверда фаза забруднення, що включає в себе частки кварцу, оксиду заліза, вугілля або плодів, овочів, тканин тварин  тощо. Тверда фаза забруднення зазвичай має різну дисперсність, що впливає на адгезійну силу зчеплення частинок забруднення з поверхнею що відмивається.

Склад забруднень обумовлює різноманітність їх механічних властивостей, розходження в силі зчеплення з тарою і, отже, у швидкості руйнування мийним розчином і неоднаковий вплив на ці властивості хімічного, механічного і фізичного впливів.

image019.png

Рис. 3.3 – Машини для миття тари: а) – тунельна машина мийки ящиків LUREA TEC/TSC 300; б) – пристрій для ополіскування жерстяних банок перед наповненням П1 – ОБЖ; в) – машина для промивання і пропарювання тари Н1-КОБ; г) – пляшкомийна машина Б6-ВМГ-3.

 

Важливе значення має співвідношення рідкої і твердої фаз забруднення. Якщо відносна кількість рідкої фази мала, остання може міцно адсорбуватися на твердих частках і утворений комплекс буде вести себе подібно однорідним твердим забрудненям. В іншому випадку обидві фази забруднення існують незалежно одна від іншої, незважаючи на те, що знаходяться в суміші.

Забруднення будь-якого складу – як мінеральні, так і органічні й комбіновані – завжди містять мікроорганізми, у тому числі і хвороботворні. Наявність у забрудненнях білків і вологи сприяє швидкому розмноженню і розвитку мікроорганізмів, тому всю тару перед наповненням консервованим продуктом, а також сировину перед технологічною обробкою миють. Інвентар, обладнання та приміщення після миття дезінфікують для придушення життєдіяльності мікроорганізмів. Сукупність процесів миття та дезінфекції називають санітарною обробкою.

image021.png

Рисунок 3.4 –  Класифікація машин для миття сировини

 

Банкомийна машина Н1 КОБ (відео)

image023.png