5.3. Розподіл робочої рідини в гідравлічних обертачах планетарного типу

Для гідромоторів із зовнішнім компенсуючим механізмом використовується безпосередній розподіл робочої рідини (рис. 5.4). Робоча рідина під тиском подається у вхідний отвір 5, а зливається через вихідний отвір 6. З вхідного отвору робоча рідина під тиском надходить у кільцевий канал 7, виконаний в правій кришці 1, і від нього одночасно – в аксіальні отвори 8, звідки через перепускний канал в направляючої 3, надходить у аксіальні отвори, виконані в лівій кришці 2. Далі рідина через отвори 9, виконані на торцевих поверхнях шестерні 4, надходить у робочі камери 10, які утворені внутрішньою поверхнею направляючої 3 (охоплюючого витискувача) з роликами 11 і зовнішньою поверхнею шестірні 4 (охоплюваного витискувача).

 5.4.jpg

 

Рис. 5.4. Принцип роботи безпосередньої розподільної системи:

1 – права кришка; 2 – ліва кришка; 3 – напрямна; 4 – шестерня;

5 – вхідний отвір; 6 – вихідний отвір; 7 – кільцевий канал;

8 – аксіальні отвори; 9 – розподільні вікна; 10 – робочі камери;

11 – ролики; 12 – вікна нагнітання; 13 – вікна зливу.

 

Під дією тиску робочої рідини напрямна 3 починає обкочуватися по шестірні 4, одночасно повідомляючи їй обертальний руху. Характерний (плоскопаралельний з обертанням) рух шестерні 4 щодо торцевих поверхонь золотникового пристрою обумовлює переміщення отворів 9, виконаних на торцевих поверхнях шестерні 4 (розподільний пристрій) по торцевій поверхні кришок 1 і 2, в яких виконані отвори нагнітання 12 і зливу 13 золотникового пристрою. Все це і являє собою безпосередній розподіл робочої рідини.

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer
 

Основною відмінністю гідрообертача від гідромотора є ексцентричний рух напрямної (корпуса). Гідрообертач не має вихідного валу, і конструктивно виконаний таким чином, що з'єднується з валом активного робочого органа гідрофікуємої машини за допомогою шлицевого отвору виконаного в охоплюваному витискувачі (роторі).

Незважаючи на зазначені конструктивні особливості, планетарні гідрообертачі знаходять своє застосування при гідрофікації  машин різних галузей народного господарства, коли необхідний великий (більш 10000Н·м) крутний момент та невелика (менш 10 об/хв) частота обертання, а також при специфічних вимогах до конструкції гідрофікованої машини, наприклад в місцях, де необхідне переміщення валу машини відносно гідромотора (бурова техніка), коли гідрообертач необхідно встановлювати між двох однакових розташованих рядом робочих органів машини (транспортерів розкидувача органічних добрив) і т.д.