5.1. Будова гідравлічних обертачів планетарного типу

Для приводів активних робочих органів мобільної сільськогосподарської техніки потрібні гідромотори з дуже великими (більше 5000 Нм) крутними моментами і низькими (від 0,5 об/хв) частотами обертання. Таким вимогам задовольняють спеціальні гідравлічні машини – планетарні гідрообертачі, які являють собою зовсім новий напрямок у розвитку планетарних гідромашин обертальної дії.

Розроблені машини розглянутого типу (рис. 5.1) представлені уніфікованим рядом гідрообертачів GVP-18 номінальною потужністю 18 кВт з робочим об'ємом 2500...8000 см3 [9, 10].

         5.1.jpg

Рис. 5.1. Гідрообертач планетарного типу GVP

 

Основними конструктивними відмінностями гідравлічного обертача від планетарних гідромоторів є відсутність вихідного вала та ексцентричний рух корпусу (напрямної).

Аналіз конструктивних особливостей показує (рис. 5.2), що якщо не брати до уваги ущільнюючих та з’єднуючих елементів, то гідрообертач складається з чотирьох основних деталей – охоплюючий витискувач  3 (напрямна), охоплюваний витискувач 2 (ротор), встановлений ексцентрично всередині напрямної 3 та дві кришки 4 і 11.

            5.2.jpg

Рис. 5.2. Гідравлічний обертач планетарного типу:

1 – ролики; 2 – ротор; 3 – напрямна; 4, 11 – кришка; 5 – втулка;

6 – ущільнювальні кільця; 7 – пружини; 8 – втулка; 9 – гайки; 10 – шайби;

12 – отвір для підведення робочої рідини; 13 – стяжні болти; 14 – аксіальні отвори кришок; 15 – отвори на торцевій поверхні ротора

 

Охоплюючий витискувач 3 (напрямна) з охоплюваним витискувачем 2 (ротором) утворюють зубчасту пару з внутрішнім гіпоціклоідальним зачепленням, яка виконує дві функції: обкатки та герметизації зони зливу від зони нагнітання. Профіль зубів охоплюваного витискувача 2 (ротора) круговий. Між зубами охоплюваного витискувача 2, який виконує роль розподільника, виконані поглиблення (вікна). Кришка 4, на якій виконані розподільні вікна, виконує функцію золотникового пристрою. Кришки 4 і 11 прикріплені до охоплюю чого витискувача 3 (напрямної) стяжними болтами 13 з гайками 9. Торцевий зазор між охоплюваним витискувачем 2 та кришками 4, 11 ущільнений гумовими та чавунними кільцями 6.

У гідрообертачах планетарного типу застосовується безпосередній розподіл робочої рідини. Робоча рідина (рис. 19) під тиском подається у вхідний отвір 12, а зливається через вихідний отвір. З вхідного отвору робоча рідина під тиском надходить у кільцевий канал, виконаний в правій кришці 4, і від нього одночасно – в аксіальні отвори 14, звідки через перепускний канал в напрямній 3, надходить в аксіальні отвори, виконані в лівій кришці 11. Далі рідина через отвори 15, виконані на торцевих поверхнях шестерні 2 (ротора), надходить в робочі камери, які утворені внутрішньою поверхнею напрямної 3 (охоплюю чого витискувача) з роликами 1 та зовнішньою поверхнею шестірні 2 (охоплюваного витискувача). Під дією тиску рідини напрямна 3 починає обкатуватися по шестірні 2, одночасно повідомляючи їй обертальний рух. Характерний (плоскопаралельний з обертанням) рух шестерні 2 щодо торцевих поверхонь золотникового пристрою обумовлює переміщення отворів 15, виконаних на торцевих поверхнях шестерні 2 (розподільний пристрій) по торцевій поверхні кришок 4 і 11, в яких виконані отвори 14 нагнітання і зливу золотникового пристрою.

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer

 Незважаючи на зазначені конструктивні особливості, планетарні гідрообертачі знаходять своє застосування при гідрофікаціі машин різних галузей народного господарства, коли необхідний великий (більше 10000Н•м) крутний момент і невелика (менше 10 об/хв) частота обертання, а також при специфічних вимогах до конструкції гідрофікованої машини, наприклад в місцях, де необхідно переміщення вала машини щодо гідромотора (бурова техніка), коли гідрообертач необхідно встановлювати між двох однакових розташованих поруч робочих органів машини (транспортери, розкидачі органічних добрив і т.д).