
1. Основні параметри електростатичного поля
Електростатичне поле – це частковий вид електромагнітного поля. Воно створюється сукупністю електричних зарядів, нерухомих в просторі по відношенню до наглядача і незмінних в часі.
З курсу фізики відомо, що люба речовина складається з елементарних заряджених часток, оточених електромагнітним полем.
Елементарні заряди (заряди електрона і протона) характери-зуються зв’язком з власним і взаємодією з зовнішнім електричним полями. Електростатичне поле має лише електричну складову електромагнітного поля.
Під зарядом (зарядом тіла) розуміють скалярну величину, яка дорівнює алгебраїчній сумі елементарних електричних зарядів в цьому тілі. У основу визначення електричного поля покладено механічний його прояв. Воно описується законом Кулона.
Закон Кулона формулюється таким чином: два точкових заряди q1 і q2 у вакуумі взаємодіють між собою з силою F, прямо пропорційною добутку зарядів q1 і q2 і зворотно пропорційно квадрату відстані R між ними. Ця сила направлена по лінії, яка з’єднує точкові заряди (рисунок 18.1).

Рис. 18.1. Ілюстрація до закону Кулона

де F – сила взаємодії між точковими зарядами, Н; q1, q2 – точкові заряди, Кл; r – відстань між точковими зарядами, м; ε0 – електрична постійна, Ф/м; ε – відносна діелектрична проникність середовища, у якому знаходяться заряди; R0 – одиничний вектор, направлений по лінії, яка з’єднує заряди.

Електричне поле зарядженого тіла діє на електричний заряд, поміщений в будь-яку його точку, з визначеною силою.
Для силової характеристики електричного поля введене по-няття напруженості електричного поля в даній точці, під якою розуміється фізична величина, чисельно рівна відношенню сили, з якою поле діє на одиничний заряд, поміщений у дану точку поля, до значення цього заряду, тобто

Напруженість електричного поля – величина векторна, яка ви-значається в кожній точці величиною і напрямом.
Сила, діюча на заряд може бути визначена за рівнянням

Якщо поле утворюється декількома зарядами q1, q2, q3 …, то його напруженість дорівнює геометричній сумі напруженостей від кожного заряду поодинці

Поле є носієм енергії, тобто може виконувати роботу за допо-могою сил поля по переміщенню заряду.
Потенціал точки поля може бути визначеним як відношення роботи, яка виконується силами поля по переносу одиничного позитивного заряду з даної точки поля в точку поля, до величини цього заряду. Потенціал якої дорівнює нулю (у нескінченність).

Робота, яка пов’язана з переміщенням заряду по будь-якому замкнутому шляху, дорівнює нулю: після повернення заряду в початкову точку отримаємо попереднє розподілення зарядів і поперед-ій запас енергії:

Геометричне місце точок електричного поля, де потенціал має однакові значення φ = соnst називають еквіпотенціальними поверхнями.
Напруга U12 – це різниця потенціалів між точками 1 і 2, яка залежить тільки від положення цих точок і не залежить від шляху, по якому проходило переміщення.

Якщо пройти по замкнутому шляху, то початкова точка 1 і кінцева 2 співпадуть, тоді різниця потенціалів цих точок буде дорівнювати нулю.

Якщо різницю потенціалів між двома точка розділити на найкоротший шлях, то отримана величина буде швидкістю зміни потенціалу в напряму найкоротшого шляху між точками. Ця швидкість буде залежати від напряму, вздовж якого взяті точки. У курсі математики є поняття градіана скалярної функції, під якою розуміють швидкість зміни скалярної функції, взяту в напрямі її найбільшого збільшення.
Приймемо що φ1 > φ2, напруженість електричного поля направлена від більш високого потенціалу φ1 до більш низького потенціалу φ2. Тоді маємо

Градієнт потенціалу – це швидкість зміни потенціалу, яка визначається за формулою

Знак «мінус у формулі вказує, що вектор напруженості направлений в сторону зменшення потенціалів, а радіан потенціалу приймається в сторону збільшення.
Для скорочення запису різних операцій над скалярними і векторними величинами використовують диференційний оператор Гамільтона (оператор набла ∀). Під диференційним оператором Гамільтона (оператором набла) розуміють суму часткових похідних по трьох координатних осях, помножених на відповідні одиничні вектори (орти). Виходячи з визначення градієнту потенціалу слід зауважити, що ∀φ еквівалентна запису gradφ. Оператор означає взяття градієнту від цієї скалярної функції.

Якщо взяти поверхневий інтеграл напруженості електричного поля по деякій поверхні S, то отримаємо ще одну скалярну характеристику електричного поля – потік вектора його напруженості:

Потік вектору через елемент поверхні може бути позитивним, або негативним. Позитивне значення потоку означає, що він направлений в сторону dS, негативне – він направлений зворотно.
В електротехнічних розрахунках окрім вектору E використовують вектор електричної індукції або вектор електричного зміщення D.

Теорема Гауса є однією з важливіших теорем електростатики. Вона відповідає закону Кулона і принципу накладання. Теорему Гауса формулюється таким чином: потік вектора електричного зміщення через любу замкнуту поверхню, яка оточує деякий об’єм, дорівнює алгебраїчній сумі вільних зарядів, які знаходяться усередині цієї поверхні.

Теорему Гауса в диференціальній формі записують наступним чином:

Залежності вектора електричного зміщення від щільності зарядів наведена на рисунку 18.2

Рис. 18.2. Залежність вектор електричного зміщення від щільності зарядів
Окремий випадок рівняння Пуассона, коли ρ = 0, називають рівнянням Лапласа. Рівняння Лапласа записується так

В провідному тілі, яке знаходиться в електростатичному полі, внаслідок явища електростатичної індукції відбувається розділ зарядів. Негативні заряди зміщуються на поверхню тіла, яка повернута в сторону з більш високим потенціалом, позитивні – в протилежну сторону. Всі точки тілі будуть мати однаковий потенціал. Якщо між будь-якими точками виникла б різниця потенціалів, то під її дією з’явився би упорядкований рух зарядів, що протирічить поняттю електростатичного поля.
Поверхня тіла еквіпотенціальна. Вектор напруженості зовніш-нього поля в любій точці поверхні підходить до неї під прямим кутом. В середині провідного тіла напруженість поля дорівнює нулю, так як зовнішнє поле компенсується полем зарядів, розташованих на поверхні тіла.
2. Електричне поле постійного струму в електропровідному середовищі та його основні параметри
Якщо під впливом зовнішніх джерел у провідному середовищі (металевих проводах, землі, рідині) створено електричне поле, то в ньому буде протікати електричний струм.
Упорядкований рух вільних електронів у металі і іонів у ріди-ні під впливом електричного поля прийнято називати струмом провідності.
При своєму упорядкованому русі носії зарядів випробовують численні зштовхування з іншими частками речовини, які знаходять-ся в тепловому русі. Властивість середовища, що характеризує його здібність проводити струм, називають питомою провідністю γ.
Основною величиною в електричному полі провідного середовища є щільність струму δ. Це векторна величина, яка направлена по напруженості електричного поля. Вона чисельно дорівнює відношенню Δi, що проходить через елемент поверхні ( перпендикулярний до направлення напруженості поля в даній точці) до величини ΔS цієї поверхні.
Якщо поверхня має конечні розміри, то напрям вектора щільності струму у всіх елементах, на які може бути розбита ця поверхня, і напрям елементів поверхні можуть бути різними, і струм визначить таким чином

Отже, струм - є потік вектора щільності струму.
При протікання постійних струмів як всередині провідних тіл, так і зовні їх існують постійні (незмінні в часі) магнітні поля. Оскільки такі поля незмінні в часі, то не виникає явища електромагнітної індукції, тобто магнітне поле, створене постійним струмом, не впливає на електричне поле постійного струму. Тому електричні і магнітні поля постійного струму можна розглядати окремо.
Закон Ома встановлює зв’язок між струмом, що тече в провіднику і напругою на його кінцях.

Коефіцієнт пропорційності називається опором провідника, який визначається за рівнянням:

Рівняння узагальненого закону Ома і диференціальної форми другого закону Кірхгофа має вигляд:

Потужність, що обумовлена виділенням тепла у провіднику при протіканні по ньому електричного струму, визначається законом Джоуля-Ленца:

В диференціальній формі закон Джоуля-Ленца має вигляд

Якщо у об’ємі елементу провідника протікає постійний струм, незмінний в часі, то можна сказати, що сума струмів, що входить до об’єму елементу проводу дорівнює сумі струмів, що виходять із об’єму. Таким чином диференціальна форма першого закону Кірхгофа:

3. Магнітне поле постійного струму.
Магнітне поле постійного струму є одним із компонентів електромагнітного поля. Воно утворюється незмінними в часі струмами, що протікають по провідних тілах, нерухомих в просторі по відношенню до наглядача. Оскільки струм незмінний у часі, то магнітне поле не залежить від електричного поля.
Магнітне поле характеризується індукцією B, намагніченістю J і напруженістю магнітного поля H. Ці три величини зв’язані співвідношенням

Одним з основних проявів магнітного поля є вплив його на провід з током, який поміщений в це поле. Сила, з якою магнітне поле діє на елемент провідника визначається співвідношенням

Кількісний зв’язок між циркуляцією вектора H по замкнутому контуру і струмом всередині контуру визначає закон повного струму в інтегральній формі: лінійний інтеграл від напруженості магнітного поля вздовж любого замкнутого контуру рівний повному току, який пронизує замкнутий контур:

Під повним струмом розуміють весь струм (струм провідності і струм зміщення). Закон повного струму у диференціальній формі.

Магнітний потік, що пронизує будь-яку поверхню S дорівнює

Таким чином, магнітний потік через поверхню S дорівнює лінійному інтегралу векторного потенціалу по замкнутому контуру, що обмежує цю поверхню.
Магнітний опір середовища магнітному потоку визначається за формулою:

У магнітному полі, як в електростатичному і полі провідного середовища, виконуються визначені граничні умови.
4. Основні рівняння змінного електромагнітного поля
Під змінним електромагнітним полем розуміють сукупність змінних в часі і взаємно зв’язаних і обумовлюючих один одне електричного і магнітного полів.
Воно визначається двома векторними величинами – напруженістю електричного поля E і напруженістю магнітного поля H.
Змінне електромагнітне поле є одним з видів матерії. Воно має енергію, масу, кількість руху, може перетворюватися в інші види матерії і самостійно існувати у вигляді електромагнітних хвиль.
При дослідженні процесів в змінному електромагнітному по-лю користуються рівняннями Максвелла. Систему рівнянь Максвелла створюють чотири рівняння.
Перше рівняння Максвелла виражає зв’язок між ротором напруженості електричного поля і щільністю струму в тій же точці поля, записується перше рівняння Максвелла наступним чином:

Струм електричного зміщення виникає в любому діелектрику, в тому числі і в вакуумі. Хоча природа струму провідності і струму зміщення неоднакова, але кожен з них має властивість викликати магнітне поле.
Друге рівняння Максвелла визначає зв’язок між ротором напруженості електричного струму і швидкості зміни магнітного поля в тій же точці. Друге рівняння Максвелла записується наступним чином:

Фізичний смисл складається в тому, що люба зміна магнітного поля в часі в будь-якій точці поля збуджує вихор або ротор електричного поля в тій же точці, тобто викликає вихрове електричне поле. Друге рівняння Максвелла називають диференціальною формою закону електромагнітної індукції.
Окрім рівнянь Максвелла, велике значення в теорії електромагнітного поля має теорема Умова-Пойнтінга, яка описує енергетичні співвідношення у електромагнітному полі

Теорему Пойнтінга слід трактувати як рівняння енергетичного балансу: ліва частина є потужність або енергія в одиницю часу, яка доставляється у вигляді потоку вектора Пойнтінга в середину деякого об’єму; права частина є енергія, що витрачається одиницю часу в середині об’єму.
5. Контрольні питання
- Назвіть яке призначення має підсилювач електричних сигналів?
- Чим створюється електростатичне поле?
- Електростатичне є якою складовою електромагнітного поля?
- Що розуміють під зарядом (зарядом тіла?)
- Як формулюється закон Кулона?
- Який математичний запис закону Кулону?
- Що означає R0?
- Як позначається електрична постійна?
- Яка одиниця електричної постійної?
- Як позначається відносна діелектрична проникність?
- Що є силовою характеристикою електричного поля?
- Що розуміється під напруженості електричного поля в даній точці?
- Як визначити напруженість електричного поля?
- Яка одиниця напруженості електричного поля?
- Що розуміється під потенціалом електричного поля?
- За якою формулою визначають потенціал електричного поля?
- Яка одиниця потенціалу?
- Що таке електрична напруга між точками 1 і 2?
- Яку поверхню в електричному полі називають еквіпотенціальною?
- Що розуміють під градієнтом потенціалу?
- Як позначається градієнт потенціалу?
- За якою формулою визначається градієнт потенціалу?
- Що розуміють під диференційним оператором Гамільтона (оператором набла)?
- Якою літерою позначається оператор Гамільтона?
- За якою формулою визначається оператор Гамільтона?
- Як позначається вектор електричного зміщення?
- За якою формулою визначається вектор електричного зміщення?
- Наведіть формулювання теореми Гаусса.
- Наведіть математичний запис першої форми запису теореми Гауса.
- Що розуміють під дивергенцією електричного вектора зміщення?
- Наведіть рівняння Пуассона.
- Наведіть рівняння Лапласса.
- Наведіть математичний запис першої форми запису теореми Гауса.
- Як позначається об’ємна щільність зарядів електричного поля?
- Який напрям мають лінії вектору електричного зміщення D, якщо об’ємна щільність зарядів в точці позитивна (ρ > 0)?
- Який напрям мають лінії вектору електричного зміщення D, якщо об’ємна щільність зарядів в точці негативна (ρ < 0)?
- Який напрям мають лінії вектору електричного зміщення D, якщо об’ємна щільність зарядів в точці негативна (ρ = 0)?
- Наведіть формулу для визначення енергії електростатичного поля, утворених системою n заряджених тіл, які мають потенціали φ1… φn і заряди q1 … qn.
- Що розуміють під струмом провідності?
- Яка величина характеризує властивість середовища проводити електричний струм?
- Якою літерою позначається питома провідність?
- Яку розмірність має питома провідність?
- Як визначити силу струму через щільність струму і площу елементу поверхні?
- Наведіть рівняння диференціальної форми закону Ома.
- Наведіть рівняння узагальненого закону Ома і диференціальної форми другого закону Кірхгофа.
- Наведіть рівняння диференціальної форми закону Джоуля-Ленца.
- Наведіть рівняння диференціальної форми першого закону Кірхгофа.
- Наведіть формулу для визначення вектору щільності струму.
- Яку розмірність має щільності струму?
- Як визначити потужність, що обумовлена виділенням тепла у провіднику при протіканні електричного струму?
- Яку розмірність має електрична потужність?
- Якими величина характеризується магнітне поле?
- Яким співвідношення зв’язані магнітна індукція, намагніченість і напруженість магнітного поля?
- Чому дорівнює магнітна стала?
- Наведіть формулювання закону повного струму.
- Наведіть рівняння закону повного струму в інтегральній формі.
- Наведіть рівняння закону повного струму в диференціальній формі.
- Як позначається скалярний магнітний потенціал?
- Як позначається векторний магнітний потенціал?
- В чому вимірюється магнітний потік?
- Що розуміють під змінним електромагнітним полем ?
- Якими векторними величинами визначається змінне електромагнітне поле?
- Який зв’язок між якими величинами виражає перше рівняння Максвелла?
- Як записується перше рівняння Максвелла?
- який зв’язок між якими величинами виражає друге рівняння Максвелла?
- Як записується друге рівняння Максвелла?
- Що описує теорема Умова-Пойнтінга?
ТЕМА 15. НЕЛІНІЙНІ КОЛА ЗМІННОГО СТРУМУ
- Загальні положення
- Нелінійна індуктивність
- Ідеальна котушка з феромагнітним осереддям
- Втрати активної потужності на гістерезис
- Втрати активної потужності на вихрові струми
- Реальна котушка з феромагнітним осереддям
- Ферорезонанс напруг і струмів
- Трансформатор з феромагнітним осереддям
- Приведений трансформатор
- Контрольні питання
ТЕМА 16. ПЕРЕХІДНІ ПРОЦЕСИ В ЛІНІЙНИХ КОЛАХ
- Причини виникнення перехідних процесів
- Закони комутації
- Класичний метод розрахунку
- Підключення котушки до джерела постійної ЕРС
- Коротке замикання котушки
- Заряд конденсатора через резистор
- Розряд конденсатора через резистор
- Перехідний процес у колі з послідовно з'єднаними котушкою та конденсатором
- Розряд конденсатора на котушку
- Включення котушки на синусоїдну напругу
- Включення реального конденсатора на синусоїдну напругу
- Перехідний процес в розгалуженому колі
- Перетворення Лапласа
- Закони Ома і Кірхгофа в операторній формі
- Контрольні питання