РОЗДІЛ 3 МЕХАНІЗАЦІЯ РОЗДАВАННЯ КОРМІВ

3.1 Значення механізації і зоотехнічні вимоги

 

 Еективність годівлі тварин і птиці суттєво залежить від вирішення питань щодо роздавання кормів. Цей процес за трудомісткістю займає від 25 до 35% всіх витрат праці на виробництво молока або м’яса. В процесі доставки і роздавання кормів виконується значний обсяг робіт. Так, на кожні 100 голів великої рогатої худоби потрібно щодоби роздавати 3…4 т кормів, на кожну 1000 голів свиней до 10 т, причому весь кормовий вантаж необхідно своєчасно доставляти і нормовано розподіляти між тваринами. Порушення цих умов різко знижує ефективність інших зоотехнічних заходів.т Дослідження показують, що затримка при годівлі корів до 15 хв. практично не призводить до помітних втрат продуктивності. Проте уже 20-хвилинна затримка знижує до 2,5%, затримка протягом 30 хв. супроводжується недобором продукції до 5%, а при перервах у роботі відповідного обладнання 1,5…2 год. втрати продукції становлять 16…22%.

Необхідно зазначити, що навіть усунення відмови чи затримки в роботі обладнання по обслуговуванню тварин повне відновлення їхньої продуктивності настає не відразу, а протягом певного часу, іноді триває кілька діб.

Зазначені положення підкреслюють особливе значення механізації процесу роздавання кормів. При цьому від вибору засобів механізації вказаного процесу залежать рівень і якість годівлі тварин та птиці.

Засоби механізації роздавання кормів повинні задовольняти таким вимогам:

·    забезпечувати задану точність дозування та рівномірність видавання всіх видів кормів;

·    мати можливість дозувати корм кожній тварині окремо або групі тварин з рівними нормами споживання;

·    робочі органи кормороздавача не повинні погіршувати якість (додаткове подрібнення, забруднення тощо) чи допускати втрати кормів;

·    не створювати небезпеки для тварин і обслуговуючого персоналу, бути простими в експлуатації та обслуговуванні, надійними і довговічними в роботі;

·    забезпечувати можливість автоматизації технологічних процесів.

Допустимі відхилення від заданої норми видачі для стеблових кормів повинні бути в межах ±15%, а концентрованих – ±5%. Тривалість циклу роздавання кормів в одному приміщенні мобільними засобами не повинна перевищувати 30 хв., а стаціонарними – 20 хв.

Кормороздавачі повинні відзначатися універсальністю щодо можливості роздавання різних видів кормів у межах однієї ферми та регулювання норми видачі від мінімального до максимального значення, а також високою продуктивністю; не створювати надмірного шуму в приміщенні; легко очищатись від залишків корму та бруду; мати строк окупності не більше двох років і коефіцієнт готовності не менше 0,98.

Технологічні схеми механізованих ліній доставки і роздавання кормів

Комплекс робіт, пов’язаних із роздаванням кормів тваринам чи птиці, включає завантаження їх у транспортні засоби→доставку кормів до місць згодовування→перевантаження у засоби роздавання→транспортування вздовж фронту годівлі→дозовану видачу в годівниці→очищення годівниць.

В загальному вигляді система годівлі включає (рисунок 3.1) цілеспрямовану сукупність споруд і технічних засобів, які забезпечують доставку кормів від місць зберігання або з кормових угідь, а також дозований їх розподіл у зонах обслуговування тварин чи птиці.

Потокові лінії роздавання можна класифікувати:

·    за місцем зберігання і завантаження кормів: у полі, зі сховища наземного чи баштового типу, від кормоцеху або заводу;

·    за типом використання навантажувачів кормів: з одночасним подрібненням, без подрібнення;

·    за варіантом транспортування кормів: мобільними чи стаціонарними засобами або комбіновано;

·    за типом використовуваних кормороздавачів: мобільні, стаціонарні чи їх поєднання;

·    за місцем годівлі тварин (роздавання кормів): у виробничих приміщеннях, у „їдальнях”, на вигульних майданчиках, у літніх таборах.

ris_3.1.jpg 

1 – комбікормовий завод; 2 – мобільний завантажувач кормів;

3 – стаціонарний завантажувач; 4 – башта або бункер для зберігання кормів;

5 – виробничі приміщення; 6 – косарка-подрібнювач; 7 – пересувні

кормороздавачі; 8 – навантажувач кормів; 9 – стаціонарні кормороздавачі;

10 – вагова; 11 – кормоцех

Рисунок 3.1 – Структурна схема технологічного процесу

роздавання кормів

 

3.2 Засоби роздавання кормів

 

3.2.1 Класифікація і оцінка роздавачів

Кормороздавачі розрізняють за призначенням:

·    залежно від виду тварин вони бувають для ферм великої рогатої худоби, свинарських, птахівничих, звірівничих;

·    залежно від типу годівлі і стану кормів, які вони здатні роздавати – спеціальні, універсальні та комбіновані.

Спеціальні засоби мають обмежені можливості. До цієї групи машин відносяться, наприклад, роздавачі стеблових кормів, сухих сипких кормів, напіврідких кормів, поживних розчинів. Вузька спеціалізація засобів ускладнює проблему механізації, оскільки спричиняє потребу в збільшенні номенклатури машин для роздавання різних видів кормів навіть в межах однієї конкретної ферми.

Універсальні засоби здатні роздавати різні види кормів в межах тваринницьких ферм одного виробничого напряму. Вони мають ту перевагу, що здатні замінити кілька спеціальних роздавачів.

Ще ширші можливості мають комбіновані засоби, оскільки власне роздавання кормів поєднують з виконанням і інших операцій, наприклад, приготування сумішок.

За характером використання кормороздавачі можна поділити на дві групи – стаціонарні і пересувні (рисунок 3.2).

Стаціонарні кормороздавачі бувають механічні, гідравлічні й пневматичні. Пересувні поділяються на мобільні (причіпні, які агрегатуються з тракторами, й самохідні) та координатні (рейкові, безрейкові).

ris_3.2.jpg 

Рисунок 3.2 – Класифікація кормороздавачів

 

Стаціонарними називаються кормороздавачі, встановлені в одному приміщенні, де відбувається годівля тварин або птиці. При їх використанні корм до тваринницьких приміщень, як правило, треба доставляти іншими транспортними засобами. Винятком є гідравлічні або пневматичні системи роздавання корму, за допомогою яких корми від кормоцеху до тваринницьких приміщень надходять по кормопроводах. Механічні стаціонарні кормороздавачі діють за такою технологічною схемою: завантаження кормів у транспортні засоби → транспортування кормів до місць згодовування → перевантаження кормів у стаціонарний кормороздавач → транспортування кормів у приміщенні й роздавання в годівниці.

Стаціонарні варіанти механізації роздавання кормів вимагають значних капіталовкладень. Проте вони легко узгоджуються з будь-яким типом тваринницьких приміщень, пристосовані до автоматизованих систем керування, не створюють надмірного шуму та забруднення середовища. Технологія роздавання кормів ще більше спрощується, якщо кормосховища (силосні, сінажні башти) або бункери-накопичувачі готових кормів (наприклад, комбінованих) розташовані біля тваринницьких приміщень чи зблоковані з ними. У цьому випадку технологічна схема має такий вид: завантаження кормів із сховища на стаціонарні транспортні засоби → транспортування вздовж лінії годівлі → дозована видача в годівниці → очищення годівниць. Така схема є найдосконалішою. Її застосовують на фермах великої рогатої худоби промислового типу, в свинарстві та птахівництві. При цьому виникає потреба у достатній кількості споруд для зберігання кормів, але в цьому випадку всі роботи, пов’язані з годівлею тварин, можна не тільки механізувати, а й автоматизувати.

Мобільні кормороздавачі можна використовувати не тільки для роздавання, а й для доставки кормів від кормоцеху чи місця зберігання до місць згодовування. Вони забезпечують транспортування і роздавання кормів. Технологічна схема спрощується до такого виду: завантажування кормів у кормороздавач → транспортування до місць згодовування →транспортування кормів у приміщенні й роздавання в годівниці.

Координатні кормороздавачі за своїми характеристиками займають проміжне місце між стаціонарними і мобільними. Вони переміщуються всередині тваринницьких приміщень чи за їх межами по рейках або інших напрямних пристроях. Можливості їх використання обмежуються рейками або кабелем, яким вони з’єднуються з електромережею.

Отже, до переваг мобільних кормороздавачів відносять можливість суміщення операцій всього циклу (крім очищення годівниць), спрощення технології роздавання кормів. У зв’язку з цим зменшується обсяг робіт, пов’язаних із годівлею тварин. Крім того, один мобільний кормороздавач за зміщеним графіком може обслуговувати ряд тваринницьких приміщень, а в літній період використовуватись для роздавання кормів на відгодівельних або вигульних майданчиках. У цьому разі скорочуються капіталовкладення в засоби механізації роздавання кормів.

Більшість мобільних кормороздавачів, що використовуються на тваринницьких фермах – це причіпні чи напівпричіпні машини, які агрегатуються з колісними тракторами, що мають дизельні двигуни. Такі агрегати виділяють малотоксичні для людей і тварин продукти згорання (вуглекислий газ), що дозволяє їх короткочасну експлуатацію у тваринницьких приміщеннях. Деякі самохідні кормороздавачі змонтовані на шасі автомобілів із бензиновими двигунами. Робота цих кормороздавачів у приміщенні забороняється, оскільки вихлопні гази таких двигунів містять чадний газ (СО), наявність якого в повітрі тваринницьких приміщень за стандартами недопустима. Такі технічні засоби застосовують для перевезення кормів, наприклад комбінованих, на значні відстані (понад 5…6 км).

До недоліків мобільних кормороздавачів відносять:

·    застосування їх у тваринницьких приміщеннях можливе лише при наявності відповідної ширини кормових проходів, що призводить до збільшення площі приміщення та його вартості;

·    забруднення атмосфери приміщень вихлопними газами вимагає додаткових витрат на повітрообмін, а необхідність відкривання дверей при в’їзді-виїзді мобільного засобу в холодну погоду призводить до охолодження приміщення;

·    мобільні тракторні агрегати не узгоджуються з варіантами автоматизації роздавання кормів.

 

3.2.2 Стаціонарні кормороздавачі

У сучасному тваринництві використовується широка номенклатура стаціонарних механічних засобів роздавання кормів з різними конструктивними рішеннями робочих органів (стрічкові, скребкові, шнекові, штангові, шайбові, спіральні або пружинні), а також гідравлічні і пневматичні системи.

Найбільшого поширення набули кормороздавачі з ланцюгово-скребковими (КРС-15, РВК-Ф-74), канатно-стрічковими (РВК-Ф-74-1), стрічковими (ТЛК-20, ТКР-20А, ТРЛ-100А), канатно-дисковими (ОКС-1000, КВД-Ф-1, КВД-Ф-2, РКД-Ф-2) та гвинтовими (ТУУ-2А) робочими органами. Для роздавання вологих кормів застосовують кормороздавачі КВК-Ф-15 з гвинтовими насосами. Транспортування і роздавання кормів у годівниці під дією повітряного потоку здійснюється пневматичними кормороздавачами ТПК-15 та ТРП-Ф-15.

Розглянемо детальніше найрозповсюдженіші з них.

Ланцюгово-скребкові транспортери розповсюджені на фермах для роздавання сухих концентрованих, грубих та соковитих кормів, вологих мішанок. Переваги цих транспортерів – простота конструкції, можливість подачі кормів під кутом до горизонту та реверсування напрямку. Основні недоліки ланцюгово-скребкових транспортерів – перетирання корму в процесі транспортування, великий опір від тертя корму по стінкам жолоба, швидке зношування деталей (тягового органу – ланцюга і скребків жолоба).

Транспортер-роздавач ТВК-80Б (рисунок 3.3) призначений для роздавання різних кормів на фермах великої рогатої худоби.

ris_3.3.jpg

1 – привод; 2 – жолоб кормовий; 3 – робочий орган; 4 – натяжна станція з

бункером; 5 – пульт керування

Рисунок 3.3 – Транспортер-роздавач ТВК-80Б

 

Він являє собою розміщений всередині годівниць скребково-ланцюговий конвеєр і складається з привода 1, жолоба 2, робочого органа 3, натяжної станції 4 із завантажувальним бункером та пультом керування 5. Транспортер ТВК-80Б встановлюється в тваринницьких приміщеннях і працює від електромережі.

Робочий орган має дві частини, однакові по довжині: стрічку і ланцюг. Корм з бункера поступає у кормовий жолоб на стрічці, яка переміщується вздовж його. При заповненні останнього кормового місця ланцюг зі стрічкою автоматично зупиняється. При закінченні годівля при холостому ході ланцюга зі стрічкою жолоб очищується, залишки відкидаються в приямок. Працює транспортер-роздавач в напівавтоматичному режимі.

Роздавач кормів стаціонарний РК-50 (рисунок 3.4) призначений для роздавання подрібнених кормів на молочних та відгодівельних фермах великої рогатої худоби.

 

ris_3.4.jpg 

1 – барабан; 2 – завантажувальний бункер; 3 – стрічка; 4 – натяжний пристрій;

5 – транспортер похилий; 6 – кронштейн; 7 – поперечний транспортер;

8 – привод поперечного транспортера; 9 – транспортер-роздавач; 10 – коноїд;

11 – годівниця; 12 – ролик; 13 – гнойовий прохід; 14 – стійла;

15 – поворотний лоток; 16 – напрямна

Рисунок 3.4 – Схема роздавача кормів стаціонарного РК-50

 

Кормороздавач випускають у двох виконаннях: для обслуговування 100 та 200 голів. Роздавач другого виконання складається з двох транспортерів-роздавачів 9, поперечного транспортера 7, похилого транспортера та пульта керування.

Транспортер-роздавач складається з привода, секцій, прогумованої стрічки, підтримувальних та опорних роликів, напрямних коробів, роликів переміщення, пристрою для натягування стрічки.

Роздавальні транспортери встановлюють над годівницями на висоті 1,6…2,1 м. Поперечний транспортер призначений для прийому корму від похилого транспортера та подачі маси в транспортери-роздавачі.

Поперечний транспортер складається з привода, секцій, ведучого та натяжного пристроїв, опорних та підтримуючих роликів, транспортерної стрічки. Поперечний транспортер уніфікований з транспортером-роздавачем і нахиленим транспортером. Похилений транспортер призначений для подачі корму на роздавач або поперечний транспортер і складається з привода, секцій, натяжного пристрою, завантажувального лотка, опорних та підтримуючих роликів, транспортерної стрічки.

Похилий та поперечний транспортери розташовують над транспортерами-роздавачами кормів в середньому поперечному проході тваринницького приміщення. Приймальний бункер похилого транспортера виводять за межі приміщення в середній його частині в кормове відділення. У цей бункер і завантажують корми. Тут же встановлюють пульт керування роботою роздавача. Дубльовані кнопки керування роздавачів встановлені на колонах в середньому поперечному проході корівника, безпосередньо в зоні роздавання корму. Крім того, в кормовому відділенні знаходяться сигнальна лампа та дзвінок, які служать для сигналізації про початок і кінець завантаження кормів.

Роздавач РК-50 завантажують кормом з мобільного роздавача, наприклад, КТУ-10А або РММ-5,0. Перед цим працівник, що знаходиться в приміщенні, вмикає похилий та поперечний транспортери і подає сигнал трактористу. Останній вмикає ВВП трактора. Корм з мобільного роздавача подається у приймальний лоток похилого транспортера. У момент надходження маси на транспортер-роздавач працівник вмикає його і спостерігає за процесом роздавання. Сигнал трактористу в момент закінчення подачі корму надходить автоматично. Тракторист вимикає ВВП трактора. Корм, який залишився на поперечному та похилому транспортерах, продовжує видаватись в годівниці, а після їх розвантаження роздавач автоматично вимикається.

За статистикою, більше 70% фермерів в світі використовують для годівлі свиней так звані „сухі“ корми. При цьому, наприклад, у Фінляндії за останні п’ять років більше 90% всіх систем годівлі, що знов вводяться, „рідкого“ типу.

В даний час мало поширена годівля „рідкого“ типу за таких причин: низької якості води; поганого стану електромереж (перебої в подачі електроенергії); відсутності кваліфікованого обслуговуючого персоналу. Залежність від цих складових при „рідкій“ годівлі дуже велика. Цей спосіб частіше вибирають ті, у кого в наявності є „побічні“ продукти власних молочних виробництв (молочні відвійки і ін.).

Система „рідкої годівлі „ФУНКІ дозволяє свиноводам використання альтернативних кормових складових, таких як сироватка та жир. Ємність для змішування зроблено із поліестру, зміцненого скловолокном, і оснащеного мішалкою турбінного типу з неіржавіючої сталі. Ємність забезпечує точне відважування і безпечне ретельне перемішування кормових складових.

Переваги даної системи. Надійна система керування дозволяє оптимізувати годівлю і помітно підвищити ефективність роботи господарства за рахунок зниження втрат корму і забезпечення високої продуктивності. Багаторазова годівля тварин з точним дозуванням кормів працює автоматично. За допомогою танка закваски можливо оптимізувати рівень поживних речовин в кормовій суміші. Система легка в керуванні вводяться дані свинарника, на основі яких ведеться автоматична годівля, можливе дистанційне керування через Інтернет.

Програма керування захищена від дії навколишнього середовища, стрибків напруги і збоїв подачі електроенергії програма самостійно відновлює припинений процес.

При використанні кормових автоматів „сухою“ систему годівлі можна назвати умовно. Наявність вбудованих напувалок в конструкції автомата дозволяє отримувати тваринам зволожений змочений корм, що забезпечує кращу його засвоюваність і більші прирости.

За кордоном, особливо в США, широкого розповсюдження набули шнекові (гвинтові) кормороздавачі.

Їх переваги: простота будови (в них одна рухома частина – гвинт), універсальність – служать для транспортування, змішування та роздавання кормів, компактність, зручність в обслуговуванні. Недоліки таких кормороздавачів: висока енергоємність порівняно з іншими транспортерами, спричиняють часткове подрібнення та розділення компонентів за фракціями в процесі переміщення.

Відомо кілька варіантів конструктивних рішень роздавачів такого типу: шнек у трубі, в якій є збоку по всій довжині отвори для виходу корму; шнек в кожусі зі скошеною розвантажувальною стінкою; шнек у поворотному кожусі; шнек між вертикально розташованими напрямними стінками. Норму корму регулюють зміною висоти отворів, поворотом напрямної дошки, збільшення або зміною висоти розташування шнека над поворотним кожухом чи дном годівниці.

Технологічні лінії роздавання сухих сипких кормів (наприклад, комбіновані) комплектуються з уніфікованих елементів: приводні пристрої, бункери, кормопроводи, тяговий орган з шайбами, індивідуальні та групові дозатори, засоби контролю та керування. На рисунку 3.5 показані різні варіанти робочих органів.

ris_3.5.jpg

1 – штанго-скребковий; 2 – ланцюговий; 3 – ланцюгово-шайбовий;

4 – штангово-шайбовий; 5 – ланцюгово-скребковий; 6 – тросово-шайбовий;

7 – спіральний

Рисунок 3.5 – Варіанти робочих органів, які використовуються в

потокових лініях транспортування сухих сипких кормів

 

Спірально-пружинні роздавачі  використовують для видачі тваринам та птахам сухих концентрованих кормів. Кормо-несучий орган – спіральна пружина (гнучкий шнек), розміщена у трубці зі щілинами у нижній частині. Шнекова спіраль виготовляється з високолегованої сталі, труба з пластика. Переважно використовуються в приміщеннях з можливістю прямолінійного розташування кормопровода. Труба з’єднана з бункером-живильником і закріплена над кормовим лотком або самогодівницею.

При обертанні пружини в трубі корм захоплюється з нижньої частини бункера і переміщується вздовж трубопроводу. Годівниця заповнюється кормом крізь отвори в дні трубопроводу. Привод спірально-пружинного роздавача не має проміжних механізмів для передачі руху від двигуна робочого органу, оскільки частота обертання останнього значно вища, ніж шнека. Тому при однаковій продуктивності конструкція спірального роздавача компактніша і менш металоємна, порівняно з іншими варіантами транспортерів.

Основні недоліки спірально-пружинного транспортера – технологічна складність виконання спіралі великої довжини і низька експлуатаційна надійність.

Трубчасті шайбові конвеєри. Варіантом для приміщень, що вимагають складнішого, в декілька рівнів, розташування кормопровода (передбачається безліч вигинів) є універсальні контурні системи ланцюгово-шайбових і шайбово-тросових транспортерів. Вони можуть транспортувати гранульовані і сипкі матеріали складними за конфігурацією трасами з горизонтальними, похилими та вертикальними ділянками в приміщеннях для утримання як свиноматок, так і поросят на різних стадіях вирощування. Система здійснює транспортування сухих комбікормів або кормів в пігулках (діаметром до 5 мм і завдовжки до 10 мм) від бункера до кормороздавачів (бункерні годівниці, дозатори) в свинарниках. Корми транспортуються системою сталевих труб з гальванічним покриттям і поворотних пристроїв. Всередині системи пересувається ланцюг або трос з напресованими пластиковими шайбами діаметром 40 мм, що просувають корм до місць годівля. Рух ланцюга (або троса) здійснюється приводним пристроєм з автоматичною системою керування. Максимальна довжина ланцюгових – 300 м, тросових, – 500 м, продуктивність ланцюгових – 1600 кг/год, тросових – 2000 кг/год.

Пневматичні системи  використовують, головним чином, для транспортування напіврідких кормів закритими трубопроводами за допомогою стиснутого повітря, створюваного компресором. В окремих випадках такі системи застосовують і для переміщення сухих сипких кормів потоком повітря за допомогою відцентрового вентилятора (ексгаустера). Пневматичні транспортери мають ряд переваг в порівнянні з механічними: широкі можливості зміни напрямку і кута підйому, підвищена дальність транспортування, а також примусове охолодження й провітрювання кормів; прості в технічному обслуговуванні; не впливають на санітарно-гігієнічні умови. Їх недоліки: підвищена енергоємність, зношування трубопроводів при контакті з вантажем.

Гідравлічні системи  використовують для транспортування напіврідких кормових сумішок на свинофермах. Вони бувають двох типів: гідропневматичні з продувними котлами, а також гідравлічні з фекальними чи іншими варіантами насосів.

3.2.3 Пересувні кормороздавачі

Нині промисловість виробляє більше 50 різних за конструктивним рішенням та типорозмірами пересувних кормороздавачів. У сільськогосподарському виробництві широкого розповсюдження набули мобільні варіанти кормороздавачів з приводом від вала відбору потужності трактора, а також координатні електрифіковані засоби.

Мобільні роздавачі – це високоефективні засоби доставки і роздавання кормів. Ця ефективність забезпечується, в першу чергу, їх широким радіусом дії, універсальністю і можливістю суміщення операцій (наприклад, транспортування та роздавання; транспортування – змішування – роздавання), простота використання і обслуговування, економічність. Ці машини можна використовувати також при заготівлі кормів як саморозвантажувальні транспортні засоби, як бункери-живильники з регульованою подачею в технологічних лініях кормо-приготування. Проте, практика свідчить, що мобільні роздавачі можуть бути використані з найбільшою ефективністю за наявності на території ферми під’їзних шляхів з твердим покриттям і достатньо широких кормових проходів у тваринницьких приміщеннях.

Мобільні роздавачі кормів бувають причіпними до тракторів (КТУ-10А, КПТ-10, РММ-5А, РММ-Ф-6, РЖМ-Ф-6, РМК-1,7, РЗГ-В-5, КУТ-3А, РСП-10), а також самохідними, змонтованими на шасі автомобіля (КТУ-3БМ, КУТ-3В, АРС-10) тощо. Вони можуть роздавати корми на один або два боки одночасно. Одні з них призначені тільки для роздавання кормів, інші – для самозавантаження і роздавання або для перемішування та роздавання. Особливістю змішувачів-роздавачів є те, що змішування віддозованих кормових компонентів здійснюється під час транспортування їх до місця роздавання.

Сучасні транспортно-технологічні засоби є комбінованими агрегатами, які забезпечують приготування кормосумішей (подрібнення і змішування компонентів), їх доставку і дозоване роздавання.

Кормороздавач КТУ-10А використовують у літніх таборах, на вигульних майданчиках, у тваринницьких приміщеннях з висотою годівниць не більше 750 мм, з висотою і шириною воріт 2600 мм та з шириною кормового проходу не менше 2200 мм. Агрегатується з тракторами класу1,4 і приводиться в дію від  ВВП.

Кормороздавач КТУ-10А являє собою двовісний тракторний причіп. Він складається (рисунок 3.6) з ходової частини 1, рами 2, кузова 4, поздовжнього 3 та поперечного 6 транспортерів, двох бітерів 5.

ris_3.6.jpg

а – односторонньому роздаванні; б – двосторонньому; в – розвантажуванні;

1 – ходова частина; 2 – рама; 3 – поздовжній транспортер; 4 – кузов;

5 – бітер; 6 – поперечний транспортер

Рисунок 3.6 – Схема роботи кормороздавача КТУ-10А

 

Поздовжній транспортер складається з чотирьох замкнутих контурів втулково-роликових або круглоланкових каліброваних ланцюгів з приєднаними до них скребками. Він приводиться в дію шатунно-храповим механізмом, який дозволяє змінювати норму видачі корму. За один оберт вала нижнього бітера шатун здійснює подвійний хід (вперед-назад). Робоча собачка шатуна, знаходячись в зчепленні з храповим колесом, повертає його на певний кут. Оскільки храпове колесо жорстко з’єднане з валом поздовжнього транспортера, останній також переміститься на певну відстань вперед і подасть корм до бітерів. Якщо ексцентриковий диск повернути проти годинникової стрілки, він перекриває частину зубців храпового колеса і тоді собачка поверне його на менший кут. Внаслідок цього зменшується подача поздовжнього транспортера і менше корму поступить до бітерів. І, навпаки, якщо ексцентричний диск повернути за годинниковою стрілкою, тоді збільшиться відкриття зубців храпового колеса, собачка поверне його на більший кут, а транспортер подасть більше корму до бітерів.

Поперечний транспортер складається з двох полотен, натягнених на валики – квадратні металеві вали з циліндричними цапфами. На цапфи насаджені гумові котки, стиснуті з обох кінців металевими чашками і зафіксовані стопорними шайбами. Валики встановлені у шарикопідшипники з одноразовим мащенням. Натяжний пристрій полотен складається із натяжних болтів, з’єднаних з цапфами валиків пересувними пластинами, та гайок.

У передній частині кузова над поздовжнім транспортером розміщені бітери, а після них – поперечний транспортер. Він має два натягнених на валки стрічкових контури, що служать для подавання корму в годівниці. Кормороздавач обладнаний гальмами.

При підготовці роздавача до роботи необхідно змастити механізм, вузли та деталі; перевірити надійність зовнішніх кріплень, стан покришок і тиск у шинах; обертаючи вручну шарнір кардана, переконатися у відсутності заїдань механізмів.

Ланцюговий контур привода поперечного транспортера призначений для роздавання корму направо, храповий механізм налагоджений для руху поздовжнього транспортера вперед (рисунок 3.7, а), полотна поперечного транспортера з’єднані, ліве вихідне вікно закрите щитком.

Для двосторонньому роздаванні ланцюговий контур привода поперечного транспортера необхідно встановити відповідно до інструкції, суцільне полотно роз’єднати на два малих полотна, лівий козирок встановити аналогічно правому і зняти боковину з лівого вихідного вікна.

При налагодженні для розвантажування корму необхідно зняти ланцюг, який передає рух на верхній бітер, встановити собачки 4 та 6 храпового механізму так, як показано на рисунок 3.7, б.

                                ris_3.7.jpg

1 – фіксатор; 2 – важіль; 3 – сектор; 4 – фіксуюча собачка; 5 – храпове колесо;

6 – робоча собачка

Рисунок 3.7 – Настроювання храпового механізму для зміни напрямку руху поздовжнього транспортера вперед (а) або назад (б)

 

Завантажувальними засобами в кузов роздавача завантажують корми. При русі агрегату у кормовому проході вмикають ВВП трактора. При цьому поздовжній транспортер подає корм до бітерів, які розпушують його і направляють на поперечний транспортер. Останній роздає корм на один або два боки одночасно.

Норму видачі корму можна регулювати зміною подачі поздовжнього транспортера за допомогою храпового механізму, а також швидкості руху агрегату (трактора).

При русі поперечних транспортерів від середини в різних напрямках роздавання кормів здійснюється одночасно на два боки, а в одному напрямку – роздавання кормів крізь відкритий задній борт необхідно змінити положення робочої та фіксуючої собачок по відношенню до храпового колеса на протилежне (переставити пружини на інше плече).

Комбіновані кормороздавачі

Проблема механізації кормоприготування й нормованого роздавання кормів є надто важливою. Зниження питомих витрат кормів і підвищення продуктивності забезпечуються тільки на основі приготування збалансованих однорідних сумішей і їхнього нормованого видавання з урахуванням продуктивності тварин. При цьому слід забезпечити максимальне зниження затрат праці, засобів і енергії на приготування кормових сумішей та їхнього видавання в годівниці.

Зважаючи на теперішній стан тваринництва й кормовиробництва, зменшення поголів’я великої рогатої худоби в приватному секторі (що призвело до зменшення кількості великих ферм і комплексів та середніх ферм), купівельну неспроможність більшості господарств, фізичне й моральне спрацювання обладнання кормоцехів, його велику енергоємність, зрозуміло, що технологія приготування кормосумішей у кормоцехах недоцільна та економічно не виправдана.

Технологія приготування й роздавання кормів із використанням універсальних навантажувачів, тракторних причепів, стаціонарних кормоцехів і кормороздавачів не забезпечує якісного приготування кормосумішей і вчасної годівлі тварин. Пошук раціональних технічних рішень триває протягом багатьох років. Прогресивні високопродуктивні технології відгодівлі та утримання молочної худоби висувають свої вимоги до засобів механізації, в тому числі й до машин та обладнання для обслуговування тварин під час годівлі.

У країнах Західної Європи кормозмішувачі-роздавачі є основною групою машин для приготування та роздавання кормів. Їх широке застосування зумовлене як перевагами годівлі кормосумішами, так і досконалою конструкцією машин, які забезпечують операції навантаження, подрібнення, змішування та роздавання кормів з мінімальними затратами праці. В Україні такі машини поки що не виготовляють, але на ринку з’явився широкий вибір подрібнювачів-змішувачів-роздавачів іноземного виробництва. Ця техніка представлена такими провідними фірмами, як: Kuhn (Франція), Trioliet (Нідерланди), DeLaval (Швеція), Seko (Італія), Roto–mix (США), BvL, Siloking, Strautmann (Німеччина), Faresin (Італія), „БелМикс” (Білорусь), „Хозяин” (Росія), Patz (США), MetalTech (Польща).

Сучасні моделі змішувачів-кормороздавачів фірми BvL різняться з однотипним обладнанням інших фірм низкою ознак:

·    використано посаджений на ланцюг запатентований варіо-обід, який унеможливлює заклинювання тюків;

·    запатентована система точного дозування гарантує рівномірність розвантаження корму крізь асиметрично розміщені бічні розвантажувальні отвори;

·    розроблені на фірмі конусоподібний змішувальний шнек та бункер, форма якого не має кутів, гарантують якісне й легке змішування;

·    шнек і бункер виготовлено з високоякісної сталі ST.52-3, що гарантує їхню довговічність;

·    можна регулювати ножі змішувального шнека залежно від складу й стану кормових компонентів.

Серед представлених фірмою моделей слід виокремити агрегат V-Mix eco, який є дещо спрощеною моделлю кормозмішувача, проте оснащений він усіма основними функціями, що полегшують роздавання корму, та й за ціною доступний. Агрегати цієї серії випускають ємністю 6,5…12 м3. Агрегат V-Mix plus T – найнижча модель у своєму класі, він має об’єм 8…12 м3. Для великих господарств є моделі V-Mix plus 2S і V-Mix plus 3S, які, відповідно, мають два та три шнеки, а об’єми бункера – 13…30 м3 та 30…36 м3. Самозавантажувальні моделі V-Mix plus L та V-Mix plus LS оснащені, відповідно, ковшем для забирання корму та ковшем і різальним пристроєм для силосу, об’єм бункера 8…24 м3.

Особливістю будови кормороздавачів SEKO є розбірна конструкція бункера, що дає можливість замінити будь-який його елемент (днище, бічні стінки тощо).

Фірма виготовляє дві серії МТКА: горизонтальні двошнекові (серія Samurai 5, рисунок 3.8), вертикальні одно- та двошнекові (серія Tiger 5) трьох типорозмірів:

·    малий клас– роздавачі кормів з корисним об’ємом бункера 5 м3, завширшки – 1556 м і заввишки – 2063 м, що є раціональним рішенням для тваринницьких приміщень із вузькими кормовими проходами;

·    середній клас – мають робочий об’єм 7, 9 та 11 м3, ширину – 1905 мм і висоту – 2265 мм;

·    великий клас – робочий об’єм – 13, 15, 17, 20 та 30 м3, що доцільно застосовувати на фермах із поголів’ям від 600 тварин.

ris_3.8.jpg

ris_3.9.jpg

а

б

Рисунок 3.8 – Змішувач-роздавач кормів (а) із горизонтальним

розміщенням шнеків (б)

Серія агрегатів Samurai відрізняється великою подрібнювальною здатністю, приготування суміші займає 10…15 хв. Агрегати серії Tiger менш чутливі в разі потрапляння в бункер сторонніх предметів, невибагливі до структури корму. Майже на всіх моделях кормороздавачів SEKO можна встановлювати завантажувальну фрезу, транспортер-роздавач, електрогідравлічну систему керування транспортером, систему зважування з програмним забезпеченням на 100 раціонів.

Вагоме місце на ринку засобів роздавання кормів займає німецька фірма Mayer, що виробляє кормороздавачі Siloking. Розмірний ряд моделей кормороздавачів перебуває в межах від 3 до 45 м3. Вони можуть бути як причіпними, так і самохідними, оснащеними завантажувальною фрезою (рисунок 3.9). В агрегатах серійного виробництва вивантажувальний конвеєр встановлено спереду, а заслінку для регулювання видачі корму – праворуч; але їхнє розміщення можна змінити.

                                                    ris_3.9_.jpg

                                        Рисунок 3.9 – Самохідний змішувач-роздавач, оснащений

                                                                       завантажувальною фрезою

 

Основною особливістю будови кормороздавачів фірми Siloking є ребристий бункер, виготовлений з високоякісної тисейської сталі, товщина стінок – 8 мм. Ребристий бункер гальмує корм, що дає змогу краще його розрізати та змішувати. Завдяки цьому зменшуються ресурсовитрати і спрацювання робочих органів, підвищується продуктивність. Днище завтовшки 20 мм (у деяких моделях – 25 мм) і бункер зварені зсередини та зовні. Верхня частина бункера укріплена додатковими кільцями, а також кільцем, яке запобігає розсипанню кормів. Вивантажувальна заслінка додатково укріплена ребрами жорсткості завтовшки 12 мм. Наявність скребка зі сталі забезпечує повне очищення днища та дає можливість, у разі потреби, завантажувати комбікорми на початку процесу змішування. Завдяки програмованим вагам можна готувати близько 99 раціонів кормосумішей із додаванням майже 24 компонентів. Ножі, якими оснащено турбошнек, виготовлено з багатошарового матеріалу, що робить їх довговічними, забезпечує самозагострення та зменшує енерговитрати на подрібнення кормів.

МТКА Agm італійської фірми Unifast S.p.A з оцинкованою рамою за сучасних умов у наших господарствах надійніші та довговічніші. Вони оснащені системою зважування, вертикальними шнековими змішувачами з прикріпленими на витках ножами і забезпечують подрібнення інгредієнтів до 4…8 см та рівномірність змішування – 97%. Кількість шнеків залежить від робочого об’єму бункера. Вони можуть бути, як причіпними агрегатами з розміром бункера 8…30 м3, так і самохідними – 11…27 м3. Самохідні змішувачі-кормороздавачі оснащено двигунами фірм John Deere (потужність 129кВт) і Mercedes (129 кВт ), вони теж мають завантажувальну фрезу.

Фірма Trioliet, яку 1950 р. заснували три (Trio) брати (Liet) в Пармеренді, спеціалізується на виробництві машин для тваринництва, зокрема пневматичних транспортерів сіна, силосорізок тощо. У 2005 році фірма виготовила самохідний бункерний кормороздавач-змішувач Solomix, а в 2006  – автоматизовану систему годівлі.

Серед особливостей змішувачів-кормороздавачів (рисунок 3.36) цього типу слід виокремити надійну конструкцію з опорою шнеків на рамі, що зменшує навантаження на стінки змішувальної камери та привод. Вертикально розміщений загально перемішуючий  шнек із потужним планетарним механізмом приводу забезпечує якісне подрібнення та перемішування вихідних компонентів за низького споживання енергії. Розподільчий клапан і стрічка поперечного транспортера дають можливість швидко роздавати готовий корм одночасно на два чи один бік. Якість змішування кормової суміші сягає 98% за коефіцієнта заповнення змішувальної камери – 90%.

МТКА фірми Trioliet оснащені електронними вагами та завантажувальною фрезою або механізмом зрізання силосу. Причіпні одношнекові кормороздавачі мають бункери з робочим об’ємом 5…12 м3 (моделі Gigant, Vertiffed, Triomix 1/S1, Solomix 1), двошнекові – від 32 м3 (Triomix 2/S2, Solomix 2) і тришнекові – 30…46 м3 (Solomix 3).

Серію кормороздавачів-змішувачів „Хозяин” виготовляють за ліцензією італійських фірм Marmix S.r.I та OS Group. До її складу входять три основні моделі: ИСРК-12 з двома горизонтальними шнеками та робочим об’ємом бункера 12 м3; ИСРК-11В з вертикальним шнеком, об’ємом 11 м3, ИСРК-12Ф та ИСРК-12Г (рисунок 3.10). Вони мають два вертикальні шнеки й оснащені, відповідно, завантажувальною фрезою та грейферним навантажувачем. Агрегатуються з тракторами МТЗ-80 і МТЗ-82 та адаптовані до експлуатації в умовах бездоріжжя, що є основною їхньою перевагою.

                   ris_3.10.jpg                     ris_3.10_.jpg

                                           а)                                                                              б)

Рисунок 3.10 – Самохідний змішувач-роздавач серії “Хозяин” ИСРК–12Г (а), поворотний жолоб (б)

 

Кут повороту поворотного жолоба з гідроприводом для розкидання соломи складає 280°. Дальність розкидання підстилки складає до 20 метрів. Підстилку можна розкидати як на ліву сторону проходу в стійлі, так і на праву

Кормороздавач-змішувач ИСРК-12Ф (рисунок 3.11) призначений для приготування (доподрібнення і змішування) компонентів (зелена маса, силос, сінаж, розсипне і пресоване сіно, солома, комбікорми, коренеплоди в подрібненому вигляді, рідкі кормові добавки) із застосуванням електронної системи зважування кормової суміші, яка забезпечує можливість програмування 50 рецептів з 30 компонентів. Він використовується тільки всередині фермської зони, оскільки не призначений для пересування по дорогах загального призначення. Фреза в ИСРК-12Ф використовується для самозавантаження сінажу або силосу з траншеї. Застосування фрези дозволяє зберегти поживну цінність силосної маси, оскільки не відбувається її розпушування. Рівний зріз, що залишається фрезою, зберігає корм від вторинної ферментації. Висота підйому фрези – до 4,5 м.

 

                                              ris_3.11.jpg

                                                               Рисунок 3.11 – Роздавач ИСРК-12Ф

 

Кормороздавач агрегатується з тракторами кл. 1,4. Складається з бункера, шнекового робочого органу, вагового механізму, механізму роздавання корму, приводу робочих органів. Бункер в горизонтальній площині має прямокутну форму, а у вертикальній поперечній площині – призматичну з розширенням вгору. На передній стінці бункера закріплений оливовий бак гідросистеми машини, дисплей вагового механізму керування робочими органами. Є також оглядовий майданчик і сходи для підйому на майданчик. Позаду бункера є решітчасте вікно для можливості завантаження різних розсипних БВД і преміксів. У нижній призматичній частині бункера по його осі встановлено два шнеки. Для доподрібнення маси по всій довжині витків шнека встановлені ножі з хвилястою кромкою леза (із зубами). Для змішування компонентів корму кожен шнек має протилежну навивку витків, що забезпечують транспортування змішуваних компонентів в середину і вгору.

Зліва і справа по ходу роздавача, в середній частині бункера, встановлений вивантажувальний транспортер з гідроприводом. Кут нахилу транспортера (висота роздавання в годівниці) регулюється гідроциліндром. Норма видачі кормосуміші регулюється шиберною заслінкою вивантажувального люка, що відкривається за допомогою гідроциліндра. Величина відкриття шибера контролюється візуально по положенню важеля, зв’язаного з штоком гідроциліндра, і міткам, нанесеним на спеціальній лінійці, закріпленій на передній стіні бункера. Замість транспортера може бути встановлений вивантажний лоток для роздавання маси по кормовому проходу („на кормовий стіл“). Регулювання норми видачі здійснюється також, як і на вивантажувальному транспортері. Ваговий механізм складається з вимірювальних вагових стрижнів, електронного дисплея з клавіатурою керування, видимого з кабіни трактора, і комутаційних зв’язків (рисунок 3.12).

 

                                        ris_3.12.jpg

                                                              Рисунок 3.12 – Дисплей вагового механізму

 

Вимірювальна система має ручний режим налагоджування, автоматичний режим зважування з висвітлюванням показників на індикаторі дисплея, звукову сигналізацію і блокування системи зважування при переїздах агрегату до місць завантаження.

Привод робочих органів кормороздавача здійснюється від ВВП трактора, через ширококутний карданний вал, планетарний редуктор і систему ланцюгових передач. керування робочих органів (ввімкнення і вимкнення, піднімання і опускання вивантажувального транспортера і шиберів) проводиться за допомогою автономної гідросистеми, керованої дистанційно з кабіни трактора.

Технологічний процес здійснюється таким чином. В першу чергу в бункер кормороздавача завантажуються сухі гранульовані або борошнисті корми при вимкненому ВВП трактора. Після переїзду для завантаження інших компонентів корму (сіно, солома, силос) механізатор вмикає ВВП трактора, корми завантажуються в бункер, де за допомогою шнеків відбувається процес подрібнення і змішування. Для зменшення технологічного циклу приготування кормів процес подрібнення і змішування проводиться під час руху кормороздавача до місць додаткового завантаження і розвантаження. Маса кожного завантаженого компоненту корму контролюється механізатором по монітору. Після завантаження бункера кормороздавача всіма компонентами корму, агрегат заїжджає в тваринницьке приміщення, механізатор опускає вивантажувальний транспортер і вмикає його привод, відкриває заслінку і проводить видачу корму в годівниці на одну сторону кормової лінії, після розвороту агрегату проводиться видача корму на іншу сторону кормової лінії. При роздаванні на кормовий стіл (у приміщеннях без годівниць) можливе вивантаження на обидві сторони одночасно. Норма видачі корму (величина відкриття заслінки) контролюється візуально за шкалою, нанесеною на передній стінці бункера і за показниками монітора. Після спорожнення бункера агрегат повертається на завантаження і технологічний цикл повторюється. На всіх типах вертикальних змішувачів-кормороздавачів додатково можна встановити пристрої для видування соломи. Так, вертикальна система змішування розділяє тюки соломи й подрібнює їх (рисунок 3.13).

 

                                             ris_3.13.jpg

                              Рисунок 3.13 – Використання кормороздавача для розкидання підстилки

 

Гідравлічний мотор надає руху ротору повітропотоку, який теж подрібнює, а потім видуває солому в приміщення. Поворот башти та кінцеве регулювання козирка сопла здійснюють вручну. Можливе й електричне регулювання. Отже, змішувач-кормо-роздавач можна використовувати для розкидання соломи на підстилку.

Німецька фірма „Штраутманн” виготовляє два види кормороздавачів-змішувачів: Verti-Mix з одним вертикальним змішувальним шнеком і робочим об’ємом бункера 6…14,5 м3; Verti-Mix Double має два шнеки змішування, робочий об’єм – 12…28 м3. Особливість будови кормороздавачів-змішувачів полягає в розробленій фірмою конструкції змішувального шнеку Vario – із серпоподібними ножами, положення яких можна регулювати. Додатковий пристрій в нижній частині шнека забезпечує швидке й рівномірне роздавання корму. Крім транспортера, для вивантаження корму кормороздавачі можна оснащувати однією чи двома дозованими заслінками (без транспортера). У кормороздавачах серії Verti-Mix Double для далеких перевезень і для переміщення на високій швидкості можлива заміна серійної осі варіантом із підресореною здвоєною віссю.

Таку техніку за останні п’ять-шість років дедалі ширше впроваджують у господарствах України. На сьогодні на фермах ВРХ працює понад 100 кормороздавачів-змішувачів. Використання цієї техніки, якщо порівняти з традиційною технологією, дає змогу значно зменшити витрати праці та питому метало- і енергоємність однієї тони приготованої й розданої на фермі кормосуміші. Водночас, нормативних показників витрат часу на виконання основних технологічних операцій приготування й роздавання кормосуміші цими машинами немає. Це зумовлює певні труднощі під час вибору тієї чи іншої техніки при плануванні використання трудових і матеріальних ресурсів у господарстві. До того ж, виконуючи функції „кормоцехів на колесах”, кормозмішувачі-роздавачі різняться великими різновидами типів і моделей. Кормокомбайни виготовляють причіпними та самохідними, з пристроями для самозавантаження та без них. Їх змішувальні робочі органи можуть бути горизонтальними і вертикальними, завантажувальні органи – фрезерними або грейферними. Місткість різних моделей кормозмішувачів-роздавачів – 5…45 м3.

Кожен тип цих машин, при використанні в різних умовах, має свої переваги та недоліки. Так, наприклад, габаритні розміри значної частини кормороздавачів-змішувачів іноземного виробництва не дають змоги застосовувати їх для роздавання корму в тваринницьких приміщеннях, виконаних за застарілими проектно-технологічними рішеннями. В цьому випадку такі машини використовують як стаціонарні тільки для приготування кормосуміші з подальшим вивантаженням корму в мобільні кормороздавачі типу КТУ-10А.

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer

Координатні кормороздавачі

До групи координатних належать електрифіковані кормороздавачі, довжина пересування яких обмежується довжиною рейкового шляху та кабелю живлення. Застосовують їх на свинарських фермах. Якщо рейки прокладені вздовж кормового проїзду свинарника, то завантаження роздавачів кормами здійснюється у тамбурі завантажувальними мобільними або стаціонарними засобами. При зблокованому розміщенні свинарника і кормоприготувального цеху завантаження кормороздавачів може здійснюватися з вивантажувального транспортера кормоцеху.

Спеціальні кормороздавачі призначені для роздавання   (КЭС-1,7), або перемішування і роздавання (КС-1,5, РС-5А) кормосумішей у годівниці дорослому поголів’ю свиней, а універсальні роздавачі (КСП-0,8), крім того, – для роздавання сухих і рідких кормів поросятам. При цьому роздавання кормів може здійснюватися на один або одночасно на обидва боки.

Змішувач-роздавач кормів КС-1,5 (рисунок 3.14) застосовують на репродукторних та відгодівельних свинарських фермах. При відсутності на фермі кормоцеху змішувач-роздавач кормів може використовуватися для приготування і роздавання вологих мішанок напіврідких та сухих кормів. Змішувач-роздавач складається із ходової частини з опорними котками 8, бункера 1, вертикального 3 та вивантажувального 7 шнеків, розрівнювача 2, лопатевої мішалки 4, засувок 6, розподільної коробки та електрообладнання .

ris_3.14.jpg

1 – бункер; 2 – розрівнювач; 3 – вертикальний шнек; 4 – мішалка лопатева;

5 – камера; 6 – шиберна засувка; 7 – вивантажувальний шнек;

8 – опорний каток

Рисунок 3.14 – Конструктивно-технологічна схема

змішувача-роздавача кормів КС-1,5

 

Керування роздавачем здійснюють за допомогою кнопкових командних постів, а живлення електроенергією – за допомогою електричного кабеля, який укладають в спеціальний жолоб, розміщений вздовж усієї довжини кормового проїзду.

Ходова частина являє собою самохідний візок з електричним приводом і складається із рами, ведучої і веденої колісних пар, мотор-редуктора, ланцюгової передачі, стрічкового гальма, пристрою для автоматичної зупинки роздавача.

Бункер місткістю 2 м3 має в днищі вивантажувальні вікна, які перекриваються засувками. У бункері змонтовані шнекова і лопатева мішалки, а до його днища прикріплені вивантажувальні шнеки і розподільна коробка. На верхній частині вала шнека встановлений розрівнювач, призначений для рівномірного розподілення корму по периметру бункера.

Привод мішалки здійснюють від мотор-редуктора через розподільну коробку. Кожен з вивантажувальних шнеків складається з корпусу, гвинтової металевої стрічки, привода, дозуючого пристрою та опор. Привод шнека здійснюється від електродвигуна через клинопасову передачу, яку натягують спеціальним гвинтом.

Дозувальний пристрій складається із засувки і спеціального ущільнення. Засувку в напрямних переміщують штурвалом через шестерню та зубчасту рейку. Величина відкривання засувки визначається вказівною стрілкою.

При підготовці до роботи необхідно перевірити кріплення усіх вузлів роздавача, натягнення ланцюгів і клинопасової передачі, роботу гальмового пристрою і шиберних засувок, опір ізоляції електро-двигунів та наявність оливи.

При завантаженні бункера готовою кормосумішшю вологість її повинна становити 60…80%. При цьому кормороздавач переміщує суміш для запобігання її розшаровування з подальшим роздаванням у годівниці.

При необхідності приготування кормової суміші безпосередньо в бункері перемішувала завантажувати в нього необхідно спочатку рідкі компоненти суміші.

Після закінчення перемішування послідовно вмикаються приводи руху роздавача і вивантажувальних шнеків, а засувки за допомогою штурвала відкриваються на необхідну норму видачі. Рухаючись вздовж годівниць, кормороздавач здійснює роздавання кормів.

Після закінчення роздавання корму у годівниці перекривають засувками горловини вивантажувальних вікон, вимикають мішалки та роздавальні шнеки і повертають роздавач у вихідне положення.

Кормороздавач КСП-0,8 (рисунок 3.15) використовується для приготування та диференційованої дозованого роздавання в індивідуальні та групові годівниці вологих кормових сумішей свиноматкам, молочних відвійок, комбікормів і інших сухих підкормок – поросятам (сисунам).

Дозування та видача кормів в годівниці проводиться в автоматизованому або ручному режимах.

Кормороздавач КСП–0,8 складається із ходового візка 9, змонтованого на чотирьох колесах, двоє з яких приводні, бункера змішувача 1 для приготування кормових сумішок та їх дозованої видачі, двох бункерів 2 сухих кормів.

У бункері-змішувачі розміщені змішуючі пристрої в вигляді мішалки 3 та двох нахилених вивантажувальних шнеків 5, закріплених під бункером. Корм із бункера-змішувача в вивантажувальний шнек надходить крізь вікно з шиберним пристроєм 6, за допомогою якого воно перекривається під час завантаження кормів в бункер та їх перемішування. Всередині бункерів сухих кормів розміщені шнеки-живильники 4, змонтовані співвісно з валом мішалки 3. Вони приводяться в рух шляхом вмикання кулачкових муфт 13.

ris_3.15.jpg

1 – бункер-змішувач; 2 – бункер сухих кормів; 3 – мішалка;

4 – шнек-живильник; 5 – вивантажувальний шнек; 6 – шибер;

7, 8, 10 – електроприводи; 9 – ходовий візок; 11 – ланцюгова передача;

12 – лоток; 13 – кулачкова муфта

Рисунок 3.15 – Кормороздавач КСП-0,8

 

Вивантажувальні вікна шнеків-живильників еластичними рукавами з’єднані з вікнами вивантажувальних шнеків. Для роздавання молочних відвійок на кормороздавачі передбачені дві фляги, які мають зливні пристрої.

На ходовому візку змонтовані електроприводи: реверсивний 7 – для переміщення візка, а також вивантажувальних шнеків 8 та мішалки 10.

Всередині приміщення кормороздавач переміщується по рейках, з обох боків яких розміщені станки для свиноматок і поросят з індивідуальними чи груповими годівницями.

Роздавач-змішувач РС-5А (рисунок 3.16) призначений для приготування напіврідких сумішок вологістю 65% та більше і роздавання їх у групові годівниці, які розміщені по обидва боки кормового проходу. Використовується у свинарниках-маточниках, приміщеннях для вирощування та відгодівлі свиней.

На рамі рейкового візка горизонтально розташований циліндричний бункер 1, оснащений мішалкою 2 і горловиною 3 для завантаження корму. В його нижній частині знаходяться два отвори 5 з патрубками, до яких прикріплені розвантажувальні шнеки 4. Місця приєднання горловини до шнеків перекриваються шиберами 6 які керуються важелями, розміщеними з правої та лівої сторони сидіння оператора.

                        ris_3.16.jpg

                                          1 – бункер; 2 – мішалка; 3 – завантажувальна горловина;

4 – розвантажувальні шнеки; 5 – розвантажувальне вікно;

6 – регулювальна засувка

Рисунок 3.16 – Роздавач-змішувач РС-5А

 

Всередині бункера на двох опорах встановлена мішалка 2 з лопатями, які розміщені по гвинтовій лінії. Лопаті на одному кінці мішалки мають правий захід (праву навивку), на другому – лівий. Обертаючись, вони переміщують кормосуміш та одночасно переміщують їх в зону розвантажувальних шнеків. Для очищення торцевих стінок бункера від кормосуміші крайні лопаті оснащені скребками.

Рух роздавача та робота всіх механізмів здійснюється від одного електропривода. Від нього оберти через черв’ячний редуктор передають на мішалку та конічний редуктор, а з вихідного вала останнього – на розвантажувальні шнеки та ведучу колісну пару за допомогою ланцюгової передачі.

Для вмикання в роботу робочих органів на валах мішалки, конічного редуктора, ведучої колісної пари передбачені запобіжні муфти, які вмикаються і вимикаються важелями керування з місця сидіння оператора.

Для зупинки роздавача передбачається гальмо, яке розміщене на осі ведучої колісної пари.

Підготовка до роботи і порядок роботи аналогічні до змішувача-роздавача КС-1,5.

Автоматизовані підвісні кормороздавачі компанії DeLaval допомагають максимально використовувати потенціал тварин, знижують трудовитрати, підвищують продуктивність молочного господарства, скорочують витрати на годівлю і покращують здоров’я тварин. Підвісні кормороздавачі компанії DeLaval (рисунок 3.17) випускаються з трьома різними системами керування: система ALPRO, портативний ручний блок керування, стандартний блок керування.

 

                                           ris_3.17.jpg 

                          Рисунок 3.17 – Кормороздавачі компанії DeLaval серії Feed Master

 Кожен кормороздавач компанії інтегрований в основну систему годівлі і може працювати під керуванням процесора. Система керування ALPRO і портативна ручна система керування можуть застосовуватися разом з респондерами (ідентифікаторами), що дозволяє досягти ефективної і зручної експлуатації системи. Якщо устаткування автоматичної ідентифікації не вписується в конкретне планування корівника, то можна використовувати вбудовану систему керування коровами.

Стандартний блок керування має набір базових функцій для годівлі корів, зокрема денний раціон годівлі, режими нарощування і зниження подачі кормів і режим розрахунку споживання корму на одну корову.

Підвісні кормороздавачі серії Feed Master призначені для автоматичного роздавання концентрованих кормів, зернових і мінералів (до десяти разів на день). Обслуговують стадо від 35 до 150 корів. Кормороздавач компанії пропонує гнучку систему для складання різних раціонів і їх роздавання. Модульна конструкція дозволяє здійснювати модернізацію за допомогою додавання другого модуля. Ємність контейнерів для концентратів може мінятися. Висока надійність досягається за рахунок того, що всі важливі вузли виготовлені з неіржавіючої сталі.

 

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer