РОЗРОБКА РОБОЧИХ КРЕСЛЕНИКІВ ДЕТАЛЕЙ

ПРАКТИЧНА РОБОТА 

 

РОЗРОБКА РОБОЧИХ КРЕСЛЕНИКІВ ДЕТАЛЕЙ

 

Мета роботи: Закріплення та систематизація знань по устрою та конструктивних особливостях окремих складових частин редуктора, узагальнення та застосування цих знань для практичного конструювання. Ознайомлення з методикою та основними принципами розробки та оформлення робочих креслеників деталей редуктора. Вивчення порядку конструювання та розробки креслеників характерних деталей редуктора і привода.

 

1 ВКАЗІВКИ З САМОПІДГОТОВКИ ДО РОБОТИ

1.1 Завдання для самостійної підготовки

Проглянути виконані розрахунки, обов’язково результати геометричних розрахунків зубчастих (черв’ячних) передач, розрахунки розмірів елементів корпусу та попереднє ескізне компонування редуктора, наближений розрахунок валів.

Переглянути та засвоїти основні положення рекомендованої навчальної літератури, звернувши увагу на ілюстрації, які демонструють приклади оформлення креслеників корпусних деталей, валів, зубчастих та черв’ячних коліс.

Крім того повторити і засвоїти основні положення ГОСТ 2.109-73 у частині, що стосується змісту та основних вимог до виконання робочих креслеників різних видів виробів.

1.2 Питання для самопідготовки

1.2.1 Правила виконання робочих креслеників.

1.2.2 Способи простановки допусків форми і розташування поверхонь, позначення шорсткості.

1.2.3 Вибір і позначення матеріалу деталі на робочому кресленику.

1.3 Рекомендована література

1. Деталі машин : підручник : затверджено МОН України / А. В. Міняйло [та ін.]. - К. : Агроосвіта, 2013. - 448 с.

2. Павлище В. Т. Основи конструювання та розрахунок деталей машин: Підручник. – Афіша. – С. 560. – ISBN 966-8013-58-1.

3. Проектування привода транспортера в САПР КОМПАС. Курсове проектування з інженерної механіки (деталей машин): навч. посіб. / Укл. О.О. Дереза, С. М. Коломієць. Мелітополь: ВПЦ «Люкс», 2019. – 197с.

 

2 ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ РОБОТИ

2.1 Програма роботи

Виконати робочі кресленикі деталей редуктора.

Оформити текстову частину креслеників.

Сформувати таблицю параметрів зубчастого колеса.

– Зробити висновок.

Скласти звіт та захистити роботу.

2.2 Оснащення робочого місця

2.2.1 Методичні вказівки.

2.2.2 Навчальна та наукова література.

2.2.3 Комп’ютер з програмним забезпеченням.

 

2.3 Теоретичні відомості

Робочі кресленики деталей у сукупності з технічними вказівками повинні містити всі дані, що визначають форму, розміри, точність, шорсткість поверхонь, матеріал, термообробку, обробку й інші відомості, необхідні для виготовлення деталей відповідної якості і для проведення контролю. Якість виготовлення креслеників деталей впливає на строки, вартість і якість виготовлення деталей і машини в цілому.

Робочі кресленики деталей виконують у відповідному масштабі залежно від формату. Вони містять: зображення деталі з нанесеними розмірами, граничні відхилення розмірів, допуски форми й розташування, параметри шорсткості поверхонь, технічні вимоги, основний напис.

На робочих креслениках деталей не допускається поміщати технологічні вказівки. У вигляді виключення можна вказувати: спільну обробку, притирання, гибку, розвальцьовування; тип технологічної заготовки (виливок, кування й т.інш.).

Центрові отвори на креслениках деталей не зображують і в технічних вимогах ніяких вказівок не приводять, якщо наявність їх конструктивно не потрібна. Якщо в центровому отворі повинна бути різьба, на кресленику приводять тільки розміри різьби.

Зображення деталі на кресленику повинне містити мінімальну кількість видів, розрізів і перетинів, достатню для виявлення форми деталі і проставляння розмірів. Деталь рекомендується зображувати в положенні, зручному для читання кресленика при її виготовленні, у якому деталь установлюють на верстаті. 

Основою для визначення розміру деталей та їх елементів є проставлені на кресленику розміри, які наносять з урахуванням технології виготовлення деталі, її конструктивних особливостей, роботи деталі у виробі. Деталь зображують із тими розмірами, позначеннями шорсткостей і інших параметрів, які вона повинна мати перед складанням.

Кількість розмірів на кресленні повинна бути мінімальною, але достатньою для виготовлення й контролю деталі. 

Не допускається повторювати розміри одного і того ж елемента на різних зображеннях, у технічних вимогах та ін. Повторення розмірів може служити причиною браку при виготовленні деталей.

Частини деталей, які мають відповідне функціональне призначення і зумовлені відповідною технологією виготовлення, називають типовими (які зустрічаються дуже часто) конструктивними елементами деталей. Їх можна умовно розділити на елементи, які виконуються на деталях незалежно від способів з’єднання з іншими деталями, і на елементи, які призначені для конкретних видів з’єднань.

Під конструктивним елементом деталі розуміють місцеві зміни форми або поверхні деталі для надання їй додаткових властивостей при виготовленні, складанні та експлуатації (фаски, лиски, галтелі, канавки тощо). Розміри конструктивних елементів відносно форми та поверхні деталі невеликі і, в цілому, не змінюють їх.

На креслениках застосовують умовні позначення (знаки, лінії, літери і літерно-цифрові позначення), встановлені в стандартах.

На кожному кресленику розміщують основний напис відповідно до вимог ГОСТ 2.104-2006.

Позначення матеріалу розміщується в основному напису креслення і повинно містити найменування матеріалу, марку, номер стандарту, наприклад Сталь 45 ГОСТ 1050-88.

 

Завдання та вихідні дані для розрахунків

1 Аналіз рекомендацій по конструюванню та розробці робочих креслеників деталей

Розглянути приклади робочих креслеників деталей редукторів. Ознайомитись з прикладами призначення розмірів для викреслювання корпусу та кришки редуктора.

Розглянути специфіку зображення конструктивних елементів корпусу і кришки  редуктора, основних розмірів корпусів, кришок, отворів під болти, гвинти.

Ознайомитись з формами отворів, для зливу мастила, пробки, конструкціями кришок підшипників.

2 Загальні вимоги до робочих креслеників деталей

Розглянути загальні положення з оформлення креслеників:

- основний напис;

- зв’язок проєктування з технологією виготовлення;

- оформлення робочих креслеників деталей;

- завдання і простановка розмірів;

- кількість розмірів мінімальна, але достатня для виготовлення;

- групування розмірів одного конструктивного елементу;

- фаски і канавки не повинні входити в ланцюжок розмірів.

Групи розмірів:

а) функціональні (визначають якісні показники деталі);

б) вільні (урахування технології виготовлення і зручності контролю);

в) довідкові (не виконуються, не контролюються по даному кресленню).

Ознайомитись зі способами простановки граничних відхилень:

а) 63Н7 – при номінальних розмірах з ряду нормальних чисел;

9.1.1.png

 

Ознайомитись зі способами простановки допусків форми і розташування поверхонь:

а) відхилення від круглості, циліндричності шийок під підшипники, радіальне биття і відхилення від співвісності під зубчасті колеса;

б) причини перекосу підшипникових опор з-за відхилення від перпендикулярності базових торців вала і корпусу, нахилу пружної лінії вала в опорі під дією навантаження;

в) визначення баз і позначення базових осей поверхонь.

Шорсткість поверхонь та її позначення:

а) умовні позначення шорсткості на елементах кресленика;

б) норми шорсткості різних поверхонь;

в) позначення термічної обробки;

Загальне оформлення кресленика:

а) розташування на кресленику деталі розмірів, позначень баз, допусків форми, шорсткості і технічних вимог;

б) відповідність форми, розмірів і граничних відхилень розмірів деталей на робочих креслениках і на кресленику редуктора;

в) матеріал деталей. Позначення матеріалу – залежно від способу отримання заготовок.

3 Рекомендації по виконанню креслеників типових деталей привода

До типових деталей привода відносять ступінчасті вали, вали-шестірні, вали-черв’яки, зубчасті та черв’ячні колеса, шківи, зірочки, стакани, кришки підшипників, корпусні деталі.

Робочі кресленики (на підприємствах їх називають деталюванням) виконуються в прикладній програмі КОМПАС-График.

Перш за все, у робочих креслениках використовують тільки три види розмірів:

а) виконавчі, за якими деталь виготовляється;

б) габаритні, якщо вони не збігаються з виконавчими;

в) транспортувальні, якщо деталь великогабаритна, а її безпечне переміщення потребує спеціальних вказівок.

По-друге, на робочому кресленику спеціальним знаком за ДСТУ 2.309-93, користуючись командою «Шероховатость» інструментальної панелі «Обозначения», обов’язково проставляють величини шорсткості основних оброблюваних поверхонь, а в правому верхньому кутку креслення має стояти символ непозначеної шорсткості (рисунок 1). Його вводять з меню «Оформление → Неуказанная шероховатость → Задать», як правило, редагувати її розташування на кресленику не потрібно.

По-третє, дуже часто робочий кресленик містить знаки, які вводять з меню «Допуск формы» на панелі «Обозначения». У цієї команди є власне підменю для формування й заповнення таблиці допуску форми, а також її прив’язки до контурів деталі. Цілком посильним виявляється самостійне опанування методики складання й заповнення її клітинок.

По-четверте, нижня середня графа основного напису (штампа) в обов’язковому порядку повинна містити відомості про матеріал, з якого виготовлятиметься деталь, але ця інформація автоматично передається з файлу тривимірної моделі деталі.

Приклади робочих креслеників деталей наведено на рисунках 1…3.

9.1.png

9.2.png

9.3.png

 

4 Висновки по розрахунку

Зробити висновок по проєктуванню робочих креслеників деталей: вибору масштабу, кількості проєкцій, постановки розмірів, складанню текстової частини кресленика.

 

Контрольні запитання

1 Місце та призначення робочих креслеників деталей у системі конструкторської документації технічного проєкту.

2 Мінімальне число основних видів на креслениках деталей різної конфігурації (корпусів, валів, коліс), додаткові види, розрізи та перетини, які потрібні для повного сприйняття конструкції деталі.

3 Що таке конструкторські, вимірювальні та технологічні бази?

4 Зв’язок проєктування з технологією виготовлення.

5 Граничні відхилення розмірів, допуски форми і розташування поверхонь, їх простановка на креслениках.

6 Шорсткість поверхонь, її позначення на кресленику.

7 Правила заповнення основного напису робочого кресленика деталі.

8 Як проставляються розміри фасок, кут зрізу яких 45°?

9 Назвіть основні типи розмірів, що наносяться на робочих креслениках.

10 За допомогою якої операції виконують виносний елемент на кресленику?