1. МЕТОДИ І СПОСОБИ ОРГАНІЗАЦІЇ РЕМОНТУ ОБЛАДНАННЯ

Для виконання всіх видів робіт з організації раціонального обслуговування і ремонту устаткування й інших видів основних фондів на підприємствах створюються ремонтні служби, їхня структура залежить від багатьох чинників: типу й обсягу виробництва, його технічних характеристик, розвитку кооперування під час виконання ремонтних робіт, системи централізації та ін.

До складу ремонтної служби великого й середнього підприємства належать відділ головного механіка (ВГМ), ремонтно-механічний цех (РМЦ), цехові ремонтні служби, загальнозаводський склад запасних деталей і вузлів.

Відділ головного механіка очолює головний механік, який підпорядковується безпосередньо головному інженерові заводу. У складі ВГМ, як правило, створюються такі функціональні підрозділи:

бюро планово-попереджувального ремонту (ППР);

конструкторсько-технологічне бюро;

— планово-виробниче бюро;

— група кранового устаткування.

image004.png

Рис. 1.1. Структура відділу головного механіка на підприємстві.

 

До складу бюро ППР входять групи: інспекторська, обліку устаткування, запасних частин і ремонтно-мастильного господарства.

Інспекторська група планує, контролює й враховує виконання ремонтних робіт усіх видів; інспектує правильність експлуатації й розробляє інструкції з догляду за устаткуванням.

Група обліку устаткування здійснює паспортизацію й облік устаткування всіх видів, стежить за його переміщенням, контролює стан зберігання та якості консервації невстановленого устаткування, проводить щорічну інвентаризацію.

Група запасних частин установлює номенклатуру, строки служби, норми видачі й ліміти на запасні деталі й покупні матеріали, планує виготовлення запасних частин і керує складськими запасами деталей.

Група ремонтно-мастильного господарства контролює виконання графіка змащення устаткування; установлює ліміти на обтирочно-мастильні матеріали й на збір відпрацьованого мастило і його регенерацію.

Конструкторсько-технологічне бюро здійснює всю технічну підготовку системи ППР і ремонтних робіт всіх видів, включаючи модернізацію; забезпечує комплектування альбомів креслень і їхнє зберігання для всіх видів устаткування.

Планово-виробниче бюро планує й контролює роботу ремонтно-механічного цеху та цехових ремонтних служб, здійснює матеріальну підготовку ремонтних робіт, складає звіти з виконання планів ремонтних робіт заводу, проводить аналіз техніко-економічних показників ремонтної служби заводу, виявляє непродуктивні витрати, розробляє заходи щодо їхнього усунення.

Група кранового устаткування стежить за експлуатацією й станом всіх підйомно-транспортних механізмів, планує й контролює виконання ремонтів усіх видів.

Ремонтно-механічний цех є основною матеріальною базою ремонтної служби підприємства. Він комплектується різноманітним універсальним устаткуванням і висококваліфікованими робітниками. У цьому цеху виконуються всі найскладніші роботи з ремонту устаткування, виготовлення й відновлення змінних деталей, а також роботи з модернізації устаткування.

Цехові ремонтні служби створюються у великих основних цехах заводу тільки під час використання децентралізованої й змішаної систем організації ремонтних робіт. Служби підпорядковуються механікам цехів.

Загальнозаводський склад запасних деталей і вузлів здійснює зберігання й облік усіх матеріальних цінностей, необхідних для проведення всіх видів ремонтів устаткування й підйомно-транспортних засобів.

Штати інженерно-технічних працівників і службовців ремонтної служби підприємства встановлюються залежно від кількості ремонтних одиниць устаткування в цілому по заводу.

Залежно від розмірів підприємства і його ремонтної бази, ремонт основного і допоміжного обладнання може бути організований централізованим, децентралізованим і змішаним методами.

image005.png

Рис 1.2. Методи організації ремонту обладнання.

 

Централізований метод ремонту обладнання включає виконання всіх видів робіт по ремонту і технологічному обслуговуванню устаткування силами і засобами відділу головного механіка.

У масштабі виробничого об'єднання або головного управління централізований метод ремонту передбачає можливість концентрації ремонту машин окремими групами (насоси, електродвигуни, трубопровідна арматура і т.п.), а також виготовлення запасних частин (шестерень, зірочок і т.п.) на спеціалізованих підприємствах або виконання ремонту спецобладнання силами спеціалізованих ремонтних бригад.

При децентралізованому методі всі роботи ППР виконуються силами і засобами ремонтної служби виробничих цехів підприємства. Цей метод не знайшов широкого поширення на підприємствах харчової промисловості.

При змішаному методі ремонтні роботи та технічне обслуговування здійснюється силами і засобами, підлеглими головного механіка і виробничим цехом підприємства. Цей метод ремонту обладнання має найбільше поширення на підприємствах харчової промисловості.

У масштабі виробничого об'єднання змішаний метод ремонту передбачає централізацію ремонту окремих видів обладнання або виготовлення запасних деталей.