5.4. Дефектація деталей

Мета дефектації - виявити дефекти і встановити можливість ремонту деталі або необхідність її заміни. Деталі розсортовуються на три групи:

придатні (знос в межах допуску);

що вимагають ремонту;

негідні (підлягають заміні).

image032.png

Рис. 5.4.1. Методи дефектації деталей.

 

Рекомендується придатні деталі позначати білою фарбою, що вимагають ремонту - зеленою або жовтою, негідні - червоною. Існують наступні способи дефектації деталей: зовнішній огляд, остукування, гідравлічні випробування, вимірювання, перевірка твердості, перевірка сполучень деталей, магнітна і ультразвукова дефектація і гасова проба. Наприклад, при гасовій пробі деталь занурюють на 15-20 хвилин в гас, потім ретельно протирають і покривають крейдою. Виступаючий з тріщини гас зволожує крейду, що дозволяє виявити тріщини.

Під час дефектації деталей складається дефектна відомість. Дефектна відомість - основний документ, який визначає обсяг ремонтних робіт. До складу цієї відомості включається перелік ремонтних і монтажних робіт, складений бригадиром спеціалізованої ремонтної бригади (майстром зі слюсарем).

Правильність складання дефектної відомості контролюється механіком цеху. Аналіз цих відомостей дає можливість визначати термін служби деталей, що важливо при плануванні забезпечення запасними деталями і ремонтними матеріалами, а також дозволяє уточнити обсяг роботи, вартість ремонту і взаємо-розрахунки з замовником.

Деталі в відомість дефектів заносять в порядку розбирання машини, механізму або складальної одиниці. Відомість дефектів узгоджують з начальником цеху (ділянки), в якому встановлена ​​машина.

При проведенні дефектації зручно використовувати заздалегідь заготовлені типові відомості дефектів. Вони відрізняються від звичайних тим, що в них внесені всі деталі, що зношуються у машинах, визначені різні можливі види дефектів деталей і складальних одиниць, перераховані операції або дано опис робіт, що підлягають виконанню при ремонті. Така відомість являє собою узагальнюючий досвід найбільш кваліфікованих працівників ремонтної бригади. Дефектна відомість має наступний вигляд:

Управління      

Підприємство  

Дефектна відомість № ___.

Найменування устаткування       

Інвентарний номер

Найменування дефектів, що підлягають усуненню і замінних деталей

Одиниці виміру

Кількість

Примітка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«      »       200_ р.

Головний механік (начальник виробництва, зав. виробництвом)

 

Дефектація колінчастого валу

image033.png

 

image034.png

 

Дефектація компресора

image035.png