5.3. Механізація ремонтних робіт

При розбиранні та складанні машин (агрегатів) з метою заміни зношених вузлів або їх відновлення використовують різні вантажопідйомні механізми: штатні мостові крани, автомобільні крани, навантажувачі, козлові крани, штангові підйомники, талі, важільні лебідки та ін.

У ремонтно-механічних майстернях для переміщення великих деталей і вузлів від одного верстата до іншого, використовують штатні мостові крани, візки, консольні крани, рольганги. Технічні ремонтні операції по розточуванню і шліфуванню циліндрових блоків компресорів виконують на відповідних верстатах, розсвердлюванню отворів - на радіально-свердлильних і вертикально-свердлильних верстатах, основу шпонкових канавок – на стругальних і фрезерних верстатах, нарізку різьби - на різьбонарізних верстатах і ін.

image029.png

Рис. 5.3.1. Різновиди різьбових з’єднань.

 

Свердління та розсвердлювання отворів

image030.png

 

Усунення тріщин і поломок станини і рам, наплавлення зношених шийок валів і т.п., здійснюють за допомогою зварювання, для чого використовують механізовані способи зварювання. При ремонті устаткування на місці його установки широко застосовують ручний механізований інструмент (електрифікований і пневматичний) з різними пристосуваннями: свердлильні машини, кромкорізи, гайкокрути, шліфувальні машини, електричні вальцовки. При цьому використовують пристосування:

для розточування отворів в трубних дошках теплообмінних апаратів,

для зняття задирок і торцювання труб,

для зминання кінців розвальцьованих труб, що підлягають видаленню і заміні,

для проточки сідел корпусів вентилів і засувок,

для притирання трубопровідної арматури і т.д.

Проточка торця – перевірка перпендикулярності ходу поперечини

image031.png