3.3 Шнекові преси для витягування олії

Шнековий прес (рис. 3.3.1) складається з рознімного східчастого циліндра 2 і шнекового вала 3. Стінки циліндра виконані зі сталевих пластин, покладених у каркасі циліндра так, що між пластинками маються вузькі щілини для виходу відпресованої олії. Шнековий вал складається з окремих гвинтових ланок, за довжиною розділених проміжними циліндричними або конічними кільцями. Мезга надходить у приймальну частину східчастого циліндра через живильник 1, захоплюється там витками шнека 4 і переміщається уздовж його до вихідного отвору.

Максимальний тиск, що розвивається шнековим пресом, досягає 30 МПа, ступінь ущільнення (стиску) мезги зростає в 2,8…4,4 рази, тривалість перебування мезги в шнековому каналі під тиском залежить від типу преса і коливається в межах від 78…225с.

Шнекові преси поділяються на три групи:

-     преси для попереднього витягування олії (форпреси) ФП, МП;

-     преси для остаточного витягу олії (експелери) ЕП, МД, МПЕ;

-     преси подвійної дії (попереднє і остаточне витягування олії здійснюється в одній машині) МПЕ – 2, МП – 21.

Олійний прес МП-68 – шнековий прес, що має геометричні розміри робочих органів (шнекового вала і зеєрного циліндра), що збігаються з аналогічними розмірами преса ФП.

Прес МП-68 (рис.3.3.1) складається з наступних вузлів.

Станина 14 виконана литою; її опорні стійки з'єднані між собою звареними трубами і двома швелерами. На станині з боку виходу макухи укріплений корпус завзятого підшипника шнекового вала.

Шнековий вал. Дев'ять окремих шнекових витків 6 і перехідних кілець 8, зібраних на осі вала і стягнутих кінцевою гайкою та зеєрний циліндр 9 не відрізняються від аналогічних вузлів преса ФП. Вісь шнекового вала спирається на радіальні сферичні дворядні підшипники 16, що змонтовані на станині. Обертання шнековому валу передається від вала редуктора за допомогою запобіжної хрестової муфти 3, одна з напівмуфт якої встановлена на осі шнекового вала. Запобігання преса від поломок при перевантаженнях відбувається шляхом зрізання штифтів муфти. Поруч з напівмуфтою на осі шнекового вала закріплена зірочка 4 ланцюгової передачі привода обертової тічки живильника 5 преса.

image046.gif

Рисунок 3.3.1 – Олійний прес МІІ-68

image048.gif

Рисунок 3.3.1 – Фото олійного преса МІІ-68.

 

Зеєрна камера. Зеєрна камера 9 складається з двох половин, що мають вертикальне рознімання, шарнірне з'єднання знизу і клинове з'єднання зверху. Це разом з лебідкою полегшує розкриття і закриття зеєрної камери. Усередині камери є спеціальні ножі з виступами, що перешкоджають провертанню мезги разом зі шнековим валом.

Живильник. Живильник 5 являє собою обертову трубу з нерухомими шкребками, що очищають стінки від налиплого матеріалу. Зверху корпус живильника закріплений до нижнього чана жаровні. Обертання трубі передається через ланцюгову передачу і пару конічних шестірень, одна з яких насаджена на обертову тічку.

Механізм для зміни товщини макухи на виході з преса. Механізм 10 розміщений у корпусі станини. Для зміни величини зазору для виходу переміщається кільце підоймовою системою, що через черв'ячну передачу приводиться в рух штурвалом, винесеним на зовнішню сторону преса. Мається спеціальний покажчик зі стрілкою для встановлення необхідного зазору між кільцем і конусом.

Пристрій для збору олії 15 складається зі зливального листа і збірника олії і закріплений між передньою і задньою стійками станини на швелерах.

Привод олійного пресу. Цей привід включає електродвигун 1 і редуктор 2, що з'єднані муфтою 3. Електродвигун трьохшвидкісний; змінюючи число його полюсів, можна одержати різну частоту обертання.

Олійний прес ЕТП-20 виготовляється фірмою СКЕТ (ФРН). Цей олійний прес є шнековим пресом і здатний працювати, як у режимі форпресування, так і в режимі однократного остаточного пресування. Це забезпечується зміною геометрії шнекового вала шляхом зміни комплекту шнекових витків (при цьому змінюються зазори між зеєрними пластинками), а також зміною частоти обертання шнекового вала від 25-32 до 5-9 об/хв шляхом заміни шестірень редуктора. Особливістю преса ЕТП-20 є подовжений зеєр (до 1800 мм), що має два діаметри (на живильній стадії 250 мм і 200 мм на інших чотирьох стадіях). Шнековий вал можна підігрівати або охолоджувати шляхом подачі відповідного агента (пари або води) у наявний у ньому канал. Ширина вихідної щілини преса регулюється конусом, що переміщається від механічної передачі, що зв'язується зі шнековим валом. Для подачі мезги в прес мається шнековий живильник із самостійним приводом через варіатор.

Прес ЕТП-20 йде в комплекті із шестичанною жаровнею Ж-230/6.

image049.png

Рисунок 3.3.2 – Фото олійного преса ЕТП-20.

 

Олійний прес РЗ-МОА входить до складу олієвіджимного агрегату РЗ-МОА, що включає один прес, семичанну жаровню з діаметром чанів 3000 мм і кран-укосину. Високопродуктивний олієвіджимний агрегат має підвищені габаритні розміри 8330 х 5400 х 3910 мм, а також масу 38 т. Олійний прес має габаритні розміри 1420 х 5400 х 1470 мм і масу 8,2 т. Велика маса вузлів і деталей олієвіджимного агрегату, потребує проведення демонтажу (монтажу) при технічному обслуговуванні і ремонтах послужили підставою для включення до складу агрегату крапу-укосини. Особливості олійного пресу РЗ-МОА: застосування шнекового живильника з приводним електродвигуном 10 кВт; здійснення нового технічного рішення механізму регулювання товщини макухи (цей механізм універсальний – він може бути змінений на матрицю і забезпечувати гранулювання макухи). Олійний прес обладнаний збірним шнеком олії і зеєрною камерою, що приводиться в дію від шнекового вала.

Розбирання напівциліндрів зеерної камери механізовані і виконуються двома робітниками за 20 хв.

Високопродуктивний олійний прес РЗ-МОА перевершує прес МП-68 за питомими показниками:

-    продуктивністю на одиницю площі цеху в 1,87 рази;

-    споживання електроенергії на 1 т переробленого насіння у 1,24 рази;

-    металоємність на 1 т переробленого насіння у 1,74 рази;

-     технічна продуктивність на 1 працюючого в 2 рази. 

Для сучасного малого виробництва з одержанням сиродавленої рослинної олії при порівняно невеликих енерговитратах (100…150 Вт/кг) і високому відсотку виходу готового продукту (40... 42% при вихідної олійної сировини 47... 49%)можна використовувати технологічну лінію виробництва рослинної олії з продуктивністю по насінню соняшника до 190кг/год із займаною площею до 80м2.

Насіння соняшника з автотранспорту надходять у приймальний бункер (рис. 3.3.3 ). За допомогою норії 2 сировина засипається в інший бункер 3, звідкіля через дозатор 4, транспортером направляється в сепаратор з магнітною пасткою 5, де насіння очищається від бур'янистих домішок і витягаються металеві предмети. Далі сировину подають на сорочку 6 для обрушення насіння і повторного очищення їх від домішок у сепараторі.

image052.gif

Рисунок 3.3.3 - Схема лінії виробництва сиродавленої олії:

1 – приймальний бункер; 2, 7 – норії; 3 – бункер місткістю 25м3; 4 – дозатор; 5 – сепаратор з магнітною пасткою; 6 – насіннєрушка; 8 – екструдери первинного віджиму; 9 – роздавальний шнек; 10 – транспортер для видалення гранул; 11 – преси остаточного віджиму; 12 –бак-нагромаджувач; 13 – насосна установка; 14 – фільтр; 15 – бак-відстійник.

 

Очищена сировина за допомогою норії 7 надходить на шнековий роздавальник 9 для транспортування до чотирьох екструдерам 8 первинного віджимання. На кінці роздавального шнека мається спеціальний отвір, через яке надлишки сировини по жолобу повертаються до норії 7. Олія одержувана в екструдерах первинного віджимання, по трубопроводу направляється в бак-нагромаджувач ( збірник олії) 12, а кормові гранули – на преси остаточного віджимання 11 для витягу з них залишків олії, що потім надходить також у збірник олії. Рівень олії в ньому регулюється  автоматично за допомогою спеціального датчика і насоса. По мірі наповнення збірника олії, олія, проходячи через фільтр, перекачується в баки-відстійники 15, обладнані для прискорення процесу відстоювання пристроєм для підігріву з автоматичним регулюванням температури. Після відстоювання готовий продукт зливається в ємність для відвантаження споживачам. При необхідності відстоювання можна піддати вторинній переробці в екструдерах первинного віджимання. Обслуговують лінію шість чоловік.

 

 

 

 

© ТДАТУ, Самойчук К.О., Паляничка Н.О., Верхоланцева В.О. 2020 рік