4. Сортування (збагачення) проміжних продуктів помелу

Процес поділу проміжних продуктів переробки зерна на крупки: частки ендосперму, крупки – зростки ендосперму з оболонками і частки оболонок, називають сортуванням за якістю або збагаченням.

Для збагачення проміжних продуктів подрібнення зерна застосовують віялки, що сортують на фракції за аеродинамічними ознаками, і ситовійні машини, що сортують за сукупністю геометричних і аеродинамічних ознак. Для сортування за геометричними ознаками (крупності) служать сита, а за аеродинамічними ознаками – вихідні потоки повітря через сита. Велике значення для збагачення прохідних фракцій має самосортування (стратифікація) продуктів на ситах. Воно є найбільш інтенсивним при комплексній дії кінематичних, аеродинамічних та гравітаційних факторів.

Таке саме явище, але слабо виражене, спостерігається в машинах для просіювання продуктів за геометричними властивостями на плоских ситах зі зворотно-поступаючим або поступально-круговим рухом, у яких стратифікація продуктів відбувається тільки під дією кінематичних і гравітаційних факторів.

Явище стратифікації полягає в тому, що найбільш важкі з часток однакових розмірів (у даному випадку частки ендосперму) швидше опускаються через товщу продукту на сито ситовійної машини, ніж найлегші (у даному випадку оболонки), що піднімаються у верхні шари продукту.

Віялки зараз майже не застосовують. Для них необхідно попередньо розподіляти продукт на вузькі класи за величиною часток у просіювачах. Тому застосовують ситовійні машини, у яких сполучені обидва процеси. Це дає можливість краще використовувати виробничі площі підприємства.

Промисловість випускає ситовійні машини з двома або чотирма приймачами продукту, що забезпечують незалежне сортування продуктів рівнобіжними потоками, а також з одним, двома і більш ярусами сит.

Одноступінчата ситовійна машина складається з двох незалежних частин, змонтованих на одній станині. Підвісні ситові корпуси одержують зворотно-поступаюий рух від ексцентриково-шатунного механізму.

Ситовий корпус виконаний у виді короба, у якому розміщені рами із шовковими ситами. Під ситами, розміщені рами піддонів, виготовлені зі штампованих сит, по яким переміщаються щітки. Під ситами розташовані шнеки, для видалення прохідного матеріалу. Над ситами – жолобки для відводу легких домішок. 

Двоступінчаті ситовійні машини ЗМС - 2 - 2 та ЗМС - 2 - 4 виготовляють із двома ступенями збагачення. У двоступінчастій машині ЗМС верхній ярус має шість ситових рам різних номерів, а нижній – п'ять ситових рам, розміщених послідовно.

На рисунку 4.1 зображена технологічна схема двоступінчастої ситовійної машини, де стрілками зазначений шлях руху збагачуваної суміші крупок, повітря, сходів, фракцій, виділених з вихідної суміші.

  image031.png

Рисунок 4.1 – Технологічна схема ситовійної машини ЗМС-2-2.

 

55552.pngРух повітря   555553.pngРух продукту

ВП – продукт верхніх сит

НП – продукт нижніх сит

Суміш крупок, що підлягає сортуванню, надходить по самопливній трубі на схил прийому. З нього через зазор, що утворився, між підставою і передньою похилою сіткою живильника продукт рівномірним шаром по всій ширині схилу подається на перше сито верхнього ярусу. Далі прохід сита перших двох рам надходить на перше сито нижнього ярусу. Фракції, що просіваються через отвори сит рам 1В, 2В, 3В, 4В верхнього ярусу, виводяться з машини окремо, не потрапляючи на сита нижнього ярусу. По поздовжнім жолобкам прохід через сита верхнього ярусу попадає на поперечні схили і по патрубках на бічних стінках корпуса направляється в бічні кишені корпуса-збірника, а відтіля за межі машини.

Проходи через сита нижнього ярусу надходять в інші кишені корпуса-збірника й окремо виводяться з машини. Збагачення крупок досягається шляхом комплексного використання дії сил ваги і розходженням об'ємних мас часток різної якості при коливальному русі сита і наявності вихідних потоків повітря через сита і постіль із крупок на них. Збагачення відбувається в двох ступенях. Перша ступінь - на ситах рам 1P і 2Р верхніх ярусів. Тут від усього завантаженого в машину продукту проходом через два сита в кожній половині корпуса повинно виділятися 45...60% попередньо збагаченої суміші.

Збагачення на другому ступені відбувається паралельно на двох ярусах сит:

на ситах усіх п'яти рам нижнього ярусу збагачується продукт, отриманий після проходу сит перших двох рам верхнього ярусу;

на ситах інших чотирьох рам (із шести) верхнього ярусу збагачується продукт, що сходить із сит перших двох рам цього ж ярусу.

Зазначений розподіл продукту між ярусами здійснюється шляхом підбора сит на рамах 1P і 2Р.