1. Класифікація технологічного обладнання для подрібнення зерна

Подрібнення зерна є завершальною операцією технологічного процесу виробництва борошна. Розрізняють два види подрібнення зерна: просте подрібнення, яке застосовують для отримання сипучого матеріалу для подальшої обробки; вибіркове подрібнення окремих твердих тіл неоднакових за своїм складом для одержання часток якогось одного елемента, що входить до складу певного тіла. У даному випадку процес здійснюється послідовно з метою відділення однієї частини від іншої.

Для одержання відбивного борошна використовують просте подрібнення. А для виробництва сортового борошна – вибіркове.

Класифікація машин для подрібнення.

Залежно від принципу впливу робочих органів на зерно розрізняють шість типів подрібнювальних машин (рис.1.1).

У плющильному верстаті зерно потрапляє в зазор, між двома вальцями, який значно менший розмірів самого зерна. Швидкість обертання даних вальців однакова. Руйнування зерна відбувається за рахунок стиску зерна вальцями.

У вальцевому верстаті зерно подрібнюється між двома циліндричними вальцями, що обертаються назустріч один одному з різною швидкістю. Руйнування зерна здійснюється в результаті дії на нього зусиль стиску і зрушення.

У жорновому посаді зерно подрібнюється між двома абразивними каменями – обертовим і нерухомим. Під дією нерухомої сили і сили тертя зерно переміщується від центра до периферії по спіралі. Оскільки зазор між каменями поступово зменшується від центра до периферії, зерно при переміщенні багаторазово піддається стиску і зрушенню, що приводить до його руйнування.

image002.gif

Рисунок 1.1 – Класифікація машин для подрібнення зерна.

 

У дисковому подрібнювачі зерно подається на диск з перегородками. Диск обертається з великою швидкістю, внаслідок чого, зерно руйнується одноразовим ударом об перегородки і виводиться з машини.

У молотковій дробарці зерно під час вільного падіння під дією удару сталевих молотків подрібнюється на дрібні часточки. Подальше руйнування часточок здійснюється головним чином за рахунок перетирання їх об поверхню сталевого штампованого сита.

У бильній машині зерно піддається інтенсивній дії бил і ситового барабана, а також тертю часточок між собою, внаслідок чого здійснюється перетирання і руйнування зерна.

У борошномельному виробництві найчастіше використовуються борошномельні верстати і значно менше молоткові дробарки та дискові подрібнювачі. Жорновий посад, у даний час, практично не використовується.