2.2. Обладнання для видалення домішок, що відрізняються від зерен основної культури аеродинамічними властивостями.

Домішки, що відрізняються від зерен основної культури аеродинамічними властивостями, відокремлюють у повітряних сепараторах. Повітряні сепаратори застосовують головним чином на борошномельних, круп’яних і комбікормових заводах для очищення зерна від пилу і домішок, на круп’яних заводах для виділення лузги з продуктів лущення плівчастих культур  (рису, гречки, вівса, ячменя), а також для контролю крупи і відходів.

На сучасних підприємствах за переробкою зерна в продовольчі і кормові продукти застосовують повітряні сепаратори при механічному транспорті і при пневматичному транспорті з побіжним очищенням зерна від домішок.

Пневматичні сепаратори можна поділити на дві групи: з розімкненим та зімкненим циклом повітря.

До першої групи відносять аспіраційні колонки, які широко застосовуються на круп’яних заводах, і пневмосепаратори для борошномельних заводів із пневматичним транспортом.

До другої групи відносять головним чином пневмосепаратори з дворазовою продувкою, використовувані в зерноочисних відділеннях борошномельних і круп’яних заводів.

Для очищення зерна від домішок, що відрізняються від нього шириною, товщиною й аеродинамічними властивостями, застосовують повітряно-ситові сепаратори. У цих машинах зерно очищається на ситах, на яких відділяються великі і дрібні домішки, що відрізняються від зерна шириною і товщиною. Потік повітря продуває шар зерна і несе із собою домішки, що відрізняються від зерна аеродинамічними властивостями.

Повітряний сепаратор А1-БВЗ (рис.2.2.1) працює на замкненому циклі повітря. Робочий канал прямокутного перетину. Продуктивність сепаратора 10 т/год., ефективність очищення 75%. Зерно, що надходить у прийомний пристрій, за допомогою розсікачів 7 рівномірно розподіляється по всій довжині зернового каналу 6, у нижній частини якого установлено вантажний клапан 5. З нього зерно надходить на схили 4 робочої камери. Пересипаючись з одного скату, інший, зернова суміш чотири рази продувається повітряним потоком.

 image012.png

 Рисунок 2.2.1 - Технологічна схема повітряного сепаратора А1-БВЗ-10:

1 - пневмосепаруючий канал; 2 -  осадочна камера; 3 - шнек; 4 - скат;  5 - вантажний клапан; 6 - зерновий канал; 7 - розсікачі; І - вхідне зерно; ІІ - очищене зерно; ІІІ - домішки; ІV - повітря.

Легкі домішки, захоплені повітряним потоком, відносяться через пневмосепаруючий канал 1 в осадову камеру 2, призначену для відділення пилу і домішок від повітря. Ці відходи виводяться з камери шнеком 3. Повітря, очищене від пилу і домішок в осадовій камері, засмоктується відцентровим вентилятором через щілину дроселя і патрубок, після чого знову нагнітається в робочу камеру, циркулюючі по замкнутому циклу.

Повітряний сепаратор РЗ-БАБ (рис.2.2.2) працює в режимі постійної подачі повітря (незамкнутий цикл) і укосу його в систему аспірації. Пневмосепаруючий канал 3 перемінного перетину, що змінюється при переміщені рухливої стінки 4. Технологічний процес у повітряному сепараторі проходить у такий спосіб. Вихідне зерно І надходить у прийомну камеру 7, потім на віблотковий живильник 2, що створює підпір, який перешкоджає підсмоктуванню повітря в приймальну камеру.

image015.jpg

Рисунок 2.2.2 - Технологічна схема повітряного сепаратора РЗ-БАБ:

1 - приймальна камера; 2 - вібролотковий живильник; 3 - пневмосепаруючий канал; 4 - рухлива стінка; І - вихідне зерно; ІІ - очищене зерно; ІІІ - повітря з легкими домішками.

 В результаті вібрацій легкі домішки спливають у верхній шар і їм не приходиться переборювати опір основного зернового потоку. Крім того, рухливу стінку 4 у нижній частині встановлюють у таке положення, щоб шар зерна, що сходить з вібролоткового живильника, був практично горизонтальним, що створює оптимальні умови для віднесення легких домішок. При правильному настроюванні живильного пристрою забезпечуються рівномірний розподіл зернового шару по всій довжині пневмосепаруючого каналу 3 і розташування зернової суміші. При цьому зерну повідомляється така початкова швидкість, при якій шар зерна в каналі перетинається повітряним потоком практично під прямим кутом.

Основна кількість повітря, проходячи під вібролотком, поєднується з повітрям, що надходить через жалюзі в задній стінці, і пронизує шар зерна.

Додаткове надходження повітря через жалюзі перешкоджає осіданню пилу на стінках пневмосепаруючого каналу. Очищене зерно ІІ виводиться через випускний конус, а повітря ІІІ з легкими домішками направляється в систему аспірації. Продуктивність повітряного сепаратора 10,5 т/год, ефективність очищення зерна від легких домішок 90%.