3.2. Оббивальні машини.

Оббивальні машини бувають двох типів:

- з внутрішньо цеховим механічним транспортуванням;

- з внутрішньо цеховим пневматичним транспортування.

В оббивальну машину з механічним транспортуванням (рис.3.2.1, а) зерно надходить через патрубок 1. Обертові била 2 підхоплюють зерно і скидають його на внутрішню поверхню циліндра 3. Внутрішня частина машини аспірується через сітку 4.

Швидкість зерна і бичів не збігаються, тому зернівка піддається ударові бичів потім вдаряється об абразивну поверхню циліндра.

Зерно, як пружно грузле тіло відбиваючись від абразивної поверхні циліндра, знову вступає в зіткнення з билами і після багаторазових ударів поверхня зерен очищається.

 Повітря  несе із собою зерно разом з частками, відділеними в машині. Очищене зерно виділяється в пневматичному сепараторі – розвантажнику. Швидкість руху повітря в каналах регулюють клапаном 1. На борошномельних підприємствах використовують оббивальні машини марки ЗНМ з абразивною поверхнею і осьовим розміщенням бил, а також марки ЗІП і ЗНМ з абразивною (Н) або металевою (М) поверхнею і радикальним розміщенням бил пропелероподібної форми.

Оббивні машини ЗНМ використовуються на підприємствах з механічним у середині цеховим транспортом, а машини ЗНП і ЗМП – на підприємствах як із пневматичним, так і з механічним транспортом.

Машини з абразивним циліндром застосовують, як правило, при попередній підготовці зерна з інтенсивною дією на зерно.

Машини зі сталевими (ситовими) циліндрами – при наступних етапах підготовки зерна при меншому впливі на зерно, що приводить до зниження битого зерна.

image023.jpg

Рисунок 3.2.1 - Схеми оббивальних машин для борошномельних заводів:

а) з внутрішньо цеховим механічним транспортуванням: 1 - патрубок; 2 - било; 3 - циліндр; 4 - сітка;

б) з внутрішньо цеховим пневматичним транспортуванням: 1 - клапан; 2 - циліндр; 3 - електродвигун; 

І - надходження зерна; ІІ - відсмоктування повітря; ІІІ- випуск зерна; ІV- надходження повітря; V- відсмоктування аеросуміші.

Вертикальні оббивні машини, типу Р3-БМО, призначені для сухого очищення поверхні зерна від пилу, часткового відділення плодових оболонок, борідки, зародка. Оббивальні машини випускають із продуктивністю 1,67 і 3,33 кг/с.

Корпус 1 машини (рис.3.2.2) звареної конструкції, виготовлений з листового матеріалу та несе на собі усі складові частини машини. У корпусі маються двері 12 для доступу до внутрішніх частин машини.

image025.jpg

Рисунок 3.2.2 - Схема вертикальної оббивальної машини:

1 - корпус; 2 - сітчастий  циліндр; 3 - диск; 4 - пружина; 5 - прийомний патрубок; 6 - завантажувальна лійка; 7 - нижній конус; 8 - живильний пристрій; 9 - розетка; 10 - ротор;11 - била; 12 - двері;

І - відходи; ІІ - очищене зерно; ІІІ - надходження зерна.

Завантажувальна лійка 6 складається з двох співвісно зварених конусів, що поліпшує подачу зерна в живильний пристрій.

Живильний пристрій 8 являє собою диск 3, підвішений на трьох регульованих пружинах 4 до нижнього конуса 7 завантажувальної лійки 6. Це забезпечує рівномірний розподіл зерна по всьому колу машини, а також можливість регулювання продуктивності машини.

Сітчастий циліндр 2 зібраний з трьох секцій. Для регулювання натягу сітчастого циліндра по діаметру застосовують повздовжні дерев'яні прокладки.

Ротор10 складається з розеток 9, закріплених на валу. Сталеві била 11, що направляють зерно на внутрішню поверхню сітчастого циліндра, кріпляться до розеток болтами. Ротор 10 у корпусі 1 установлений на двох підшипниках: верхній (роликовий сферичний) сприймає осьові і радіальні навантаження, нижній (кульковий сферичний) - тільки радіальні навантаження.

Зерно надходить через прийомний патрубок і завантажувальну лійку в живильний пристрій. Під дією сили ваги зерна підпружинений диск опускається. Через кільцеву щілину, що утворилася, зерно рівномірно сиплеться на верхню розетку ротора, з якого під дією відцентрових сил відкидається до внутрішньої поверхні сітчастого циліндра, де і відбувається очищення зерна.