1.3 Детектори іонізуючих випромінювань

Для виявлення і вимірювання радіоактивних випромінювань використовують прилади різних типів.

500.png

Рисунок 1.3.1- Види детекторів.

Детектори іонізуючих випромінювань застосовують для виявлення іонізуючого випромінювання і вимірювання його енергії. Дія більшості детекторів заснована на виявленні ефекту від іонізації або збудження атомів або молекул речовини іонізуючим випромінюванням. До них відносяться: детектори з іонізаційними камерами і газорозрядними лічильниками. Детектори, в яких використовується ефект флуоресценції, називають сцинтиляційними лічильниками. Фотографічні детектори дозволяють зміряти рівень іонізуючих випромінювань по щільності почорніння фотоматеріалів, а хімічні – за наслідками різних хімічних реакцій (феросульфатний детектор, детектор на основі чотирихлористого вуглецю, нітратний детектор).

Найчастіше в радіометричних вимірюваннях використовують сцинтиляційні лічильники, що мають низку переваг: вони універсальні з погляду можливості реєстрації іонізуючих випромінювань практично будь-яких видів; дають можливість вимірювати енергію досліджуваних частинок або квантів; володіють високою роздільною здатністю і високою ефективністю реєстрації   випромінювання (до декількох відсотків). Сучасний сцинтиляційний лічильник складається з сцинтилятору — речовини, здатної випускати видиме випромінювання під дією заряджених частинок, і фотоелектронного помножувача (ФЕП), в якому енергія світлових спалахів (сцинтиляції) перетвориться в імпульси електричного струму.

610.png

Рисунок 1.3.2 - Сцинтиляційний лічильник.

Прилади вітчизняного виробництва для радіаційної розвідки і дозиметричного контролю (ДП-5В, СРП-68 ДП-100, РКБ-4, КРБ-1) широко використовуються для контролю сировини і матеріалів, харчових продуктів і питної води.

Для вимірювання дози і потужності дози використовують спеціальні прилади — дозиметри. Найбільш поширені дозиметри, датчиками яких служать іонізаційні камери, а іноді лічильники, фотоплівки і сцинтилятори. Вихід датчика через спеціальну електронну схему сполучають з показуючим (або реєструючим) приладом, шкала якого проградуйована в одиницях дози або потужності дози.

Широке застосування отримали прилади КД (кишеньковий дозиметр), що є мініатюрним електроскопом, що заряджається до початку роботи. Іонізуюче випромінювання розряджає електроскоп, по ступеню розрядки судять про отриману дозу. Прилад формою і розмірам виготовляють схожим на авторучку. Покладений в кишеню, він реєструє дозу, отриману людиною за час роботи.