3. Технічні засоби наукової діяльності.

unnamed.pngТехнічними засобами, якими найчастіше користується науковець, є персональний комп'ютер, телефон, телефакс і копіювальний апарат.

Сучасного науковця неможливо уявити без персонально­го комп'ютера (ПК). ПК використовується за двома основни­ми напрямами:

· організація роботи з документами;

· розрахункова робота.

При документуванні, тобто створенні (складанні) доку­ментів, ПК виступає в ролі "розумної" друкарської машинки. Є багато програм для створення і редагування наукових до­кументів. Такі програми називають текстовими редактора­ми або текстовими процесорами. При використанні цих про­грам для створення документів (дисертації, автореферату, статті, тез доповіді та ін.) текст документа, що редагується, виводиться на екран дисплея і до нього можна вносити не­обхідні зміни, переносити фрагменти з одного місця доку­мента в інше, об'єднувати фрагменти, використовувати різні шрифти для виділення окремих ділянок тексту, роздруковувати текст на принтері та ін.

Один із найпопулярніших редакторів тексту - Word, який є складовою програмного комплексу Microsoft Office.

Microsoft Word — потужний текстовий редактор, призна­чений для виконання процесів обробки тексту: від набору і верстки до перевірки орфографії, вставки в текст графіки, роздрукування тексту. Він працює з багатьма шрифтами - як з українським та російським, так і з іншими національними шрифтами. До корисних властивостей Word належить автоматична корекція тексту, автоматичне перенесення слів і виправлення написів слів, зберігання тексту у визначений проміжок часу, наявність майстрів текстів і шаблонів, що дозволяють швидко створити ділові документи. Word забез­печує пошук заданого слова або фрагмента тексту, заміну його на зазначений фрагмент, видалення, копіювання у внутрішній буфер, заміну гарнітури і (або) розміру шрифту та ін. На­явність закладки в тексті дає змогу швидко перейти до бажа­ного місця в тексті. Можна так само автоматично включати в текст дату, час створення, зворотну адресу й ім'я автора тексту.

Word дозволяє включати в текст бази даних, об'єкти графі­ки, музичні модулі. Для обмеження доступу до документа можна встановити пароль на текст, який Word буде запиту­вати при завантаженні тексту. Word дає змогу відкривати багато вікон для одночасної роботи з декількома текстами або розбити одне активне вікно на два.

Що стосується розрахункової роботи, то сучасний комп’ютер нині є дуже потужним засобом. Для тих, хто на має навиків програмування, можна використовувати електронну таблицю Excel або інженерний пакет Eureka американської фірми Borland. Не дуже складними в освоєнні є пакети MathCAD, MathLAB, Mathematica та інші. Є достатня кількість пактів програм для розрахунку статистичних характеристик випадкових процесів (Statistica,  Statgraph тощо).

Програмісти мають можливість розв’язувати свої задачі з допомогою багатьох інтегрованих програмних середовищ (CИ ++, Pascal, Delphi, Visual Basic і т.д.).     

Бажано, щоб ПК був підключений до міжнародної мережі Internet, що дасть змогу отримати додаткову інформацію за темою дослідження.

Доцільними в дослідницькій роботі є телефон, магнітофон, диктофон, широкий асортимент канцелярських приладів: ручок, олівців, гумок. Невеличкі канцелярські приладдя слід зберігати в ложементах - відкритих коробках з відділен­нями для кожного з них.

unnamed.png