1.1. Види тензометрів та їх основні характеристики.

unnamed.pngБезпосереднє вимірювання деформацій може здійснюватись різними тензометрами: механічними, оптико-механічними, дзеркальними, струнними, пневматичними, електричними.

Механічні тензометри

Механічні тензометри використовуються для вимірювання як статичних так і динамічних деформацій деталей та конструкцій. Величина деформації, що вимірюється фіксується візуально або записується за допомогою стрічкопротяжного механізму.

Для забезпечення підрахунків або запису деформацій тензометри мають різного роду механічні системи, що збільшують фактичні деформації у 500-1000 та більше разів.

Оптико-механічні тензометри.

У такому тензометрі при деформаціях зразка рухається втулка 1 та повертає дзеркало 2, що знаходиться на одній з нею вісі.

Збільшення деформації відбувається за рахунок оптико-механічної системи.

Тензометр встановлюється на дві пружини: нерухому та рухому та закріплюється на деталі за допомогою струбцини. При деформаціях деталі рухома призма повертається, і за нею повертається дзеркало.

Струнні (акустичні) тензометри

Принцип дії цих тензометрів оснований на зміні частоти власних коливань струни в залежності від ступеня її натягу, що змінюється при деформаціях деталі.

Пневматичні тензометри

Основані на зміні витрати повітря, що проходить через сопло, ступінь відкриття якого залежить від величини зміни деформації.

Електричні датчики тензометрів – можуть бути декількох видів: проволочені, індукційні, ємкісні та ін.

Ємкісні датчики працюють на принципі залежності місткості конденсатора від величини зазору між пластинками або площі пластин. Цей вид датчиків знайшов широке застосування для вимірювання тиску.

В індуктивних датчиках використана залежність реактивного опору котушки із залізним сердечником від її індуктивності. Зміна індуктивності може відбуватися за допомогою зміни величини повітряного зазору або шляхом переміщення рухливого залізного сердечника.

Дротяні датчики омічного опору.

Є спеціальної форми грати, утворені тонким дротом.

Такий датчик наклеюється на поверхню деталі що випробовується і разом з деталлю піддається тій або іншій деформації.

При деформації деталі змінюється довжина провідника, а отже і опір. Якщо датчик включити в електричний ланцюг, то зміна опору викличе зміну сили струму. 

 image001.png

unnamed.png