4. Сонячне теплопостачання

Сонячна енергія порівняно легко використовується для отримання тепла. Температура до 100 °С досяжна і без концентрації променів, а теоретично досяжна температура з концентрацією променів становить приблизно 5600°С.

Технологія отримання низькопотенційного тепла (до 100°С ) має тривалу історію розвитку в багатьох країнах світу. Система складається з плоского сонячного колектору (СК), що містить рідкий або газоподібний теплоносій, і акумулятора тепла (або без нього).

image171.jpg 

         Рисунок 4.1 – Сонячний колектор

 

image173.jpg

 

 Ця система знаходить застосування для гарячого водопостачання і опалювання будівель. Для кондиціонування повітря потрібні трохи більш високі температури. Підраховано, що просте застосування сонячної енергії для гарячого водопостачання кондиціонування повітря в досяжний період покриє не більше за 2-5% світових потреб в первинних енергоресурсах.

Потреба в низькопотенційній тепловій енергії (до +65°С) в с.г.в. становить 30...45% від загального енергоспоживання. Тому найбільш економічно отримувати необхідну t° теплоносія без додаткових перетворювачів (без СТЕС i СФЕС). Для багатьох с.г.в. необхідний теплоносій у вигляді рідини (вода) або повітря з t до + 65°С.

Застосовують геліосистеми пасивні, активні або їх комбінацію.

Пасивна геліосистема найбільш дешева. Вона складеться з елементів будівельних конструкцій. Будинок з пасивною геліосистемою – це будівля, зорієнтована певним чином на місцевості, з похилим дахом з південної сторони, заглиблена в землю з північної сторони, обладнана теплоізоляцією, шторами, що скручуються, екранами i т.д.

Активні геліосистеми включають СК i Акумулятори теплоти.

Сонячні водонагрівачі застосовуються в цілях опалювання і гарячого водопостачання з початку XX століття. До теперішнього часу у ряді країн (США, Німеччині, Норвегії), при державній підтримці по програмах енергозбереження, широко поширені встановлені на дахах або на засклених верандах сонячні колектори з полімерних пластмас із засклінням.

Пристрій сонячного модуля-водонагрівача (сонячного колектора) дуже простий (рисунок 4.2).

25.jpg

Рисунок 4.2 – Простий сонячний водонагрівач

 

Що таке сонячний колектор та принцип його дії

image118.jpg

 

 

26.jpg

 Рисунок 4.3 – Система сонячного теплопостачання

 

Плоский екран з привареними знизу трубами освітлює сонячними променями. Застосовуються і безтрубні екрани, у вигляді двох пластин з щілинним зазором між ними. Екран сполучений трубами з верхньою і нижньою частинами бака-накопичувача. У контурі встановлюється природна циркуляція: у труби поступає холодна вода з нижньої частини бака, нагріта в трубах екрану вода з меншою щільністю витікає у верхню частину бака. Верхню пластину екрану фарбують чорною матовою фарбою, аби збільшити коефіцієнт поглинання променистої енергії, і покривають склом або полімерною плівкою для захисту від атмосферних опадів. У регіонах з негативними температурами контур заповнюють водним розчином антифризу; нагрітий сонячним випромінюванням антифриз віддає теплоту воді бака-накопичувача в трубчастому теплообміннику.

Сонячні колектори: види, будова, принцип дії.

image122.jpg

 

По оцінках норвезьких енергетиків, річна економія енергії від систем сонячного теплопостачання в північній Європі складає 250...300 кВт·год на квадратний метр площі колектора. Вартість сонячних колекторів в Норвегії – близько 80 євро за квадратний метр, включаючи захисне покриття при установці на даху. Період самоокуповування при цінах, що існують в Норвегії, на електроенергію – близько 10 років. При цьому виключається забруднення довкілля в результаті спалювання органічного палива в казанах традиційних ТЕЦ і котельних.

 

Саморобний сонячний колектор 

image124.jpg 

 

Сонячні ставки. Це оригінальний нагрівник, в якому ТАМ є солона і дуже солона вода, а теплозахисною кришкою – прісна вода (рисунок 2.11). Сонячний ставок в ЕйнБореке, Ізраїль, виробляє 150 кВт з площі 0,74 га при вартості 10 центів/кВт∙год. На 1 м2 ставка 0,5-1 кг кухонної солі (NaCl) або MgCl2.

 

27.jpg

 Рисунок 4.4 – Схема та фото сонячних солоних ставків

 

В світі існують також повітряні (калориферні) системи сонячного опалювання. Нагріте в сонячному колекторі повітря протікає через теплоакумулятор - ємкість, заповнену щебнем або галькою. При необхідності обігріву приміщення кімнатне повітря проганяють вентилятором через шар гальки.

 

Акумулятори енергії

У сільському господарстві найбільше поширення знайшли теплові акумулятори (ТА): рідкі, тверді, фазовий акумулятори (ФА).

Найбільш поширені: Рідкі - вода С=4,19 кДж/(кг∙К); тверді – щебінь С=0,92 кДж/(кг∙К); фазові акумулятори (ФА): парафін 28.jpg=54,4°С, 29.jpg=209 кДж/кг плюс С=2,08 кДж/(кг∙К), глауберова сіль 28.jpg=32,4°С, 29.jpg=251 кДж/кг).

Теплоємність ФА в десятки разів більше теплоємності води. Крім того, вони зберігають протягом фазового переходу постійну температуру. У жарких країнах для акумулювання енергії використовуються солоні озера.

Повітряна сонячна опалювальна система може експлуатуватися і без теплоакумулятора. В цьому випадку вентилятор проганяє кімнатне повітря безпосередньо через повітряний сонячний колектор. Новим способом використання сонячного випромінювання для теплофікації є вживання шибки, покритої поліефірною плівкою з металевим напиленням. Це стекло прозоро для променів світлового діапазону довжин хвиль, що несуть максимум енергії в сонячному спектрі, але воно відображає інфрачервоне випромінювання з приміщення і таким чином забезпечує «парниковий ефект» в квартирі. Такі стекла все ширше застосовуються у Фінляндії.

Сонячна енергія може використовуватися для опріснення морської і забрудненої води. Простий сонячний опріснювач є посудиною, заповненою шаром солоної води малої товщини; сонячні промені, сконцентровані на посудині, випарюють воду. Пара конденсується на похилій плоскій стінці, і конденсат стікає в збірку опрісненої води.

image138.jpg

1 - ємність з солоною водою; 2 - пароповітряна суміш; 3 - прозора кришка; 4 - конденсат; 5 - теплоізолююча стінка; 6 - прісна вода; стрілками позначені сонячні промені.

  Рисунок 4.5 – Схема сонячного опріснювача

 

Розроблені також сонячні холодильні установки, в яких хладоагент (аміак) випаровується сонячним випромінюванням і надалі бере участь в роботі холодильного циклу типу абсорбції. Сонячне теплове устаткування (теплові панелі, установки гарячого теплопостачання, сонячні опріснювачі) випускає НВО «Машинобудування» в м. Реутов Московської обл.

Сонячна енергія використовується також в невеликих високотемпературних установках (рисунок 4.6). Сонячні промені фокусуються параболічним дзеркалом на об'єкті, що нагрівається (наприклад, плавильному тиглі). В порівнянні з нагріванням в печах такі установки створюють інтенсивніший нагрів і чистоту процесу. Такий же пристрій мають «сонячні кухні».

image141.png

           Рисунок 4.6 – Сонячний концентратор

 

Саморобна піч із дзеркальної парасольки

image143.jpg

 

Як самому зробити параболічне дзеркало

image145.jpg

 

Використання СК в сільгоспвиробництві: сушка с.г. культур. O6ігpів будівель, гаряче водопостачання. Для підвищення температури ТН додатково до СК можуть застосовуватися теплові насоси (ТН).

 

Перейти до початку посібника